هلوکس - راهنمایی برای روابط عاشقانه بهتر و سلامت شما
جستجوی
پیشرفته
 1. خانه
 2. حقایقی درمورد ارگاسم که نمی دانستیم
حقایقی درمورد ارگاسم که نمی دانستیم

حقایقی درمورد ارگاسم که نمی دانستیم

همه‌ موافقیم که ارگاسم یک حس فوق‌العاده است. اما پیش از هر چیز، لازم است این نکته را بدانید که: همیشه این حقیقت به ما القا شده که سکس خوب سکسی است که با یک ارگاسم فوق‌العاده همراه باشد .

سکس می‌تواند به معنی یک تخلیه‌ی انرژی هیجان‌انگیز باشد، اما سکس لذت‌بخش، لزوما همیشه با ارگاسم همراه نیست. و این که گاهی به ارگاسم نرسید یا نخواهید که به‌ارگاسم برسید نیز مشکلی ندارد. همواره حق دارید کاری که برایتان خوشایند است را انجام دهید.

می‌دانیم که ارگاسم یک پدیده‌ی جسمی بسیار جذاب است. در ادامه با ۳۱ حقیقت درباره‌ی ارگاسم آشنا می‌شوید که شاید تا الان نمی‌دانستید.

 

 1. اکثر افراد اولین ارگاسم خود را به ‌خاطر دارند
  در پژوهشی که شرکت LELO برای روز ملی ارگاسم [در آمریکا] روی ۵۰۰۰ نفر انجام داد، ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان اولین ارگاسمشان را به خاطر داشتند و حتی به آن خاطره فکر می‌کردند.
 2. اکثر ارگاسم‌ها در مغز اتفاق می‌افتند
  ‘کیت سوکل’ (Kayt Sukel)، نویسنده‌ی کتاب “عملکرد مغز شما در سکس” (This Is Your Brain on Sex) می‌‌گوید: «دانشمندان معتقدند که گردش خون در مغز انسان طی پروسه‌های زیستی خاصی تکامل پیدا کرده تا هم به سالم ماندن مغز کمک کند و هم انسان را به حفظ بقای گونه تشویق کند.
  باید اضافه کنم که ارگاسم در زنان و مردان تفاوت بسیاری دارد. دانشمندان در هنگام ارگاسم الگوی ثابتی از فعال شدن بخش‌هایی از مغز را مشاهده کرده‌اند (صرف‌نظر از قسمت‌هایی از مغز که مسئول کنترل دستگاه تناسلی هستند).
  »
 3. ارگاسم با انزال تفاوت دارد
  خانم ‘ژنت پیلت’ (Xanet Pailet)، مربی و آموزش‌دهنده‌ی روابط جنسی و نویسنده‌ی کتاب “تجربه‌ی یک زندگی سرشار از ارگاسم” (Living an Orgasmic Life)، می‌گوید: «ممکن است شما به ارگاسم برسید بدون اینکه انزالی داشته باشید (چیزی که اکثر زنان تجربه می‌کنند)، همین‌طور ممکن است انزال شوید اما به ارگاسم نرسید.
  ارگاسم و انزال دو فعالیت فیزیولوژیکی متفاوت هستند. به همین خاطر است که مردانی هستند که قادرند بدون انزال به ارگاسم برسند یا حتی بدون نعوظ انزال داشته باشند.
  »
 4. ارگاسم به افزایش طول عمر و حفظ سلامت کمک می‌کند
  ‘سانی راجرز’ (Sunny Rodgers)، سکسوژیست بالینی و آموزش‌دهنده‌ی رسمی سلامت جنسی، می‌گوید: «با هر بار رسیدن به ارگاسم، هورمون دی‌هیدرو اپی آندروستون (DHEA) در بدن ترشح می‌شود. DHEA هورمونی است که موجب تقویت سیستم ایمنی، افزایش ادراک، حفظ سلامت پوست و در نتیجه جوان‌تر به‌نظر رسیدن و افزایش طول عمر می‌شود. ارگاسم همچنین با افزایش هورمون استروژن به سلامت و شادابی پوست کمک می‌کند.»
 5. کلید آشنایی با چگونگی ارگاسم خودارضایی است
  دکتر ‘لاریا مینتز’ (Laurie Mintz)، سکس‌تراپیست، استاد دانشگاه فلوریدا و نویسنده‌ی کتاب “آشنایی با کلیتوریس” (Becoming Cliterate)، می‌گوید: «۹۹ درصد زنان در هنگام خودارضایی کلیتوریس را تحریک می‌کنند، یا به‌تنهایی و یا همزمان با دخول.
  بسیاری از زنان می‌دانند که چطور می‌توانند به تنهایی خود را به ارگاسم برسانند، اما زمانی که با یک مرد سکس می‌کنند، تصور می‌کنند که باید همانند مرد‌ها و تنها با دخول به ارگاسم برسند. نکته‌ی کلیدی در رسیدن به ارگاسم برای زنان این است که در حین سکس همان تحریک‌هایی را تکرار کنند که در هنگام خودارضایی انجام می‌دهند.
  »
 6. توجه به کلیتوریس بسیار مهم است
  زنان معمولا برای رسیدن به ارگاسم به تحریک کلیتوریس نیز نیاز دارند. دکتر مینتز می‌گوید: «چیزی بین ۷۵ تا ۸۵ درصد از زنان (بسته به نوع مطرح کردن پرسش) آن‌طور که خودشان می‌گویند، تنها با دخول و بدون تحریک کلیتوریس نمی‌توانند به ارگاسم برسند.» خانم مینتز در طول سال‌های تدریس خود از هزاران دانشجوی دختر خود پرسیده است: «مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به ارگاسم برای شما چیست؟» و تنها ۴ درصد از این افراد به دخول اشاره کرده‌اند.
 7. کاندوم نقشی فراتر از یک محافظ دارد
  براساس نظرسنجی شرکت SKYN Condoms در سال 2019، ۳۷درصد از مصرف‌کنندگان کاندوم گزارش دادند که در سکس بیشتر از یک بار به ارگاسم می‌رسند، این آمار در رابطه با کسانی که از کاندوم استفاده نمی‌کردند ۳۰ درصد بود. پس کاندوم علاوه بر محافظت از شما در مقابل بیماری‌های مقاربتی یا بارداری ناخواسته کار‌های دیگری هم می‌کند.
 8. ارگاسم برای همه فوق‌العاده شدید نیست
  هر فرد به‌گونه‌ی متفاوتی ارگاسم را احساس می‌کند. خانم جی‌جی اِنگل (Gigi Engle)، نویسنده‌ی فمنیست، مربی روابط جنسی و استاد سکسولوژی بالینی، می‌گوید: «برخی از زنان در حین سکس چند بار و با شدت کم ارگاسم را احساس می‌کنند و این باعث می‌شود که تصور کنند چون یک ارگاسم بسیار شدید را تجربه نکرده‌اند نقص یا مشکلی دارند. داشتن ارگاسم‌های خفیف کاملا نرمال است و اگر معمولا ارگاسمی نفس‌گیر و فوق‌العاده را تجربه نمی‌کنید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. بدن هر فرد با دیگری متفاوت است.»
 9. تحریک هر نقطه‌ای از بدن می‌‌تواند به ارگاسم ختم شود
  خانم پیلت می‌گوید: «زنان ممکن است با تحریک نوک سینه، گوش، گردن، شکم یا مقعد و بدون تحریک کلیتوریس نیز به ارگاسم برسند. زیرا ارگاسم به‌معنای تخلیه‌ی انرژی جنسی ذخیره‌شده در بدن است که به‌واسطه‌ی تحریک پایانه‌های عصبی اتفاق می‌افتد؛ و می‌دانیم که در بخش‌های مختلفی از بدن هزاران پایانه‌ی عصبی وجود دارد.»
  به‌عبارتی، اگر زنی به اندازه‌ی کافی از نظر جنسی برانگیخته شود، توانایی بی‌حد و حصری در رسیدن به ارگاسم دارد. «در حقیقت، گزارش‌های فراوانی از افرادی که نیم‌تنه‌ی پایین‌شان فلج شده به دست آمده که با وجود بی‌حس بودن اندام‌های تناسلی، در اندام‌های دیگری (از جمله شست دست) ارگاسم را حس می‌کردند.»
 10. تمرکز کردن ارگاسم را لذت‌بخش‌تر می‌کند
  مینتز می‌گوید: «اکثر پژوهش‌های اخیر روی مغز، نشان دادند که درست در لحظات پیش از ارگاسم، قسمت خود‌آگاه مغز غیرفعال می‌شود و مغز وارد وضعیتی شبیه به مدیتیشن می‌شود. به همین دلیل است که یاد گرفتن تمرکز و توجه کامل به لحظه در کار‌های روزمره و سپس به‌کار‌گیری آن در سکس، ارگاسم را لذت‌بخش‌تر می‌کند.»
 11. می‌توان چند بار به ارگاسم رسید
  به‌گفته‌ی دکتر جیل مک‌دویت (Jill McDevitt)، سکسولوژیست شرکت محصولات جنسی CalExotics، بیشترین ارگاسم ثبت شده در یک ساعت ۱۳۴ بوده‌است! مک‌دویت تلاش می‌کند [با کار روی محصولات جنسی] این رکورد را بشکند. او می‌گوید: «رکوردی که من مشاهده کرده‌ام ۸۰ ارگاسم در دو ساعت بوده.»
 12. زنان در فاصله‌ی زمانی ۳۰ تا ۴۰ ثانیه پس از یک ارگاسم می‌توانند تحریک شوند و دوباره به ارگاسم برسند
  ‘مکنزی رایل’ (Mackenzie Riel)، متخصص سکس و روابط در سایت TooTimid، می‌‌گوید: «زنان در این فاصله‌ی زمانی (۳۰ تا ۴۰ ثانیه پس از ارگاسم)، اگر تحریک ادامه پیدا کند احتمال رسیدن به ارگاسم مجدد وجود دارد. البته برخی زنان نیز برعکس این اتفاق را تجربه می‌کند که اصطلاحا به آن “دوره‌ی تحریک‌ناپذیری” (refractory period) گفته می‌شود. دوره‌ی تحریک‌ناپذیری فاصله‌ی زمانی پس از یک ارگاسم است که در آن اندام تناسلی در اوج حساسیت قرار دارد و تحریک مجدد آن می‌تواند دردناک باشد و رسیدن به ارگاسم تا تمام شدن این دوره ممکن نیست.»
 13. نابرابری در ارگاسم زن و مرد
  مک‌دویت می‌گوید: «در دسته‌بندی سکس بر اساس جنسیت هر پارتنر، کمترین آمار رسیدن به ارگاسم مربوط به زنی است که با مرد سکس می‌کند. این مشکل اساسی ریشه در مسائل بنیادین فرهنگی دارد؛ از جمله: اولویت بخشیدن به دخول واژنی و برتر دانستن آن از سایر انواع سکس، آموزش ناکافی یا نادرست درباره‌ی روابط جنسی، و مطیع و پست‌تر دانستن زن از مرد در جوامع [اولویت داشتن ارگاسم مرد بر زن].»
 14. بیشترین آمار چند بار ارگاسم شدن یا ارگاسم نشدن، مربوط به متولدین برج فلکی جَدی (دی‌ماه) است
  نظرسنجی سالانه‌ی شرکت SKYN Condoms در سال 2019، نشان می‌دهد که ۳۸ درصد از متولدین برج فلکی جَدی (معادل دی‌ماه) گزارش دادند که در حین سکس چند بار به ارگاسم می‌رسند و از سویی ۱۴ درصد از آن‌ها اصلا به ارگاسم نمی‌رسیدند.
 15. برخی کودکان پیش از بلوغ ارگاسم را تجربه می‌کنند
  دکتر مک‌دویت در طی ۱۲ سال برگزاری کلاس‌های آموزشی، از بیش از ۱۰۰۰۰ زن پرسیده: «چه زمانی برای اولین بار ارگاسم را تجربه کردید؟» تقریبا یک‌سوم از این افراد اعلام کردند که پیش از رسیدن به بلوغ ارگاسم را تجربه کرده‌اند. البته این آمار هنوز به‌صورت رسمی منتشر نشده.
 16. مردان فقط با تحریک آلت تناسلی به ارگاسم نمی‌رسند
  خانم اِنگل می‌گوید: «مردان قادرند از طریق تحریک همزمان یا به‌تنهاییِ پروستات، بیضه‌ها یا پرینیوم (ناحیه‌ی بین بیضه و مقعد) نیز به ارگاسم برسند. از نظر فرهنگی ارگاسم مرد اساسا به آلت تناسلی‌اش مربوط می‌شود و این تصور می‌تواند مرد را از لذت‌های بزرگی محروم کند که می‌تواند با تحریک سایر نقاط بدنش آن‌ها را تجربه کند.»
 17. استفاده از اسبا‌ب‌بازی‌های جنسی رسیدن به ارگاسم را تسهیل می‌کنند
  شاید دانستن این مسئله نیازی به پژوهش نداشته باشد، اما نظرسنجی شرکت محصولات جنسی LELO درباره‌ی ارگاسم نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از افراد با اسباب‌بازی‌های جنسی راحت‌تر از سکس به ارگاسم می‌رسند. البته جای تعجب ندارد، هدف ساخته شدن اسباب‌بازی‌ها جنسی لذت بردن بیشتر است! برای هر سلیقه‌ای اسباب‌بازی ویژه‌ای ساخته شده؛ تحریک پروستات، تحریک کلیتوریس، افزایش لذت دخول واژنی و… .
 18. بیشترین آمار به ارگاسم نرسیدن در مو بلوند‌ها
  طبق نظرسنجی سالانه SKYN Condoms، در بین زنان با رنگ مو‌های مختلف، ۱۳ درصد از زنانی که موی بلوند دارند اعلام کردند که هیچ‌گاه با سکس به ارگاسم نمی‌رسند.
 19. ارگاسم در خواب امکان‌پذیر است
  ارگاسم در خواب (احتلام) اصطلاح دقیق‌تری است برای خواب سکسی دیدن. آقای رایل می‌گوید: «این اتفاق معمولا در حین یک خواب سکسی یا زمانی که خواب می‌بینید که دارید سکس می‌کنید رخ می‌دهد. نکته‌ی جذاب این است که گاهی بدن خواب را یک محرک تصویری در نظر می‌گیرد، به‌طوری که برخی افراد بدون این که خودشان بدانند در خواب خودارضایی می‌کنند.»
 20. راه‌های بیشماری برای رسیدن به ارگاسم وجود دارد
  اشلی مانتا (Ashley Manta)، پژوهشگری که در شرکت Sliquid روی روان‌کننده‌ها و روی سکس کار می‌کند، می‌گوید: «راه‌های زیادی برای ارگاسم وجود دارد و می‌توان بدون انزال و حتی بدون بیرون آوردن لباس‌ها هم ارگاسم را تجربه کرد. نباید فکر خود را به روش‌های اندکی که برای رسیدن به ارگاسم می‌شناسید محدود کنید. اگر اهل تجربه و کشف چیز‌های جدید باشید، گذشته از راه‌های معمول، روش‌های بیشماری برای رسیدن به ارگاسم وجود دارد.»
 21. همکاری کلیتوریس، میزراه و دیواره‌ی واژن برای رسیدن به ارگاسم
  به‌گفته‌ی راجرز، «با این که افراد بسیاری فکر می‌کنند که تحریک کلیتوریس عامل اصلی رسیدن به ارگاسم است، برخی پژوهش‌ها نشان داده که از نظر آناتومیک، ارگاسم در زنان حاصل برهم‌کنش سه بخش کلیتوریس، میزراه (مجاری ادراری) و دیواره‌ی بالایی واژن است. براساس این نظریه، همکاری و تعامل این سه قسمت است که زن را به ارگاسم می‌رساند.»
 22. داگی‌استایل، محبوب دل‌های همه
  در رابطه با بهترین پوزیشن برای رسیدن ارگاسم، نظرسنجی شرکت LELO نشان داد که پوزیشن موردعلاقه‌ی حدود یک‌سوم از افراد داگی‌استایل است. جایی برای تعجب وجود ندارد! این پوزیشن برای هر دو پارتنر جذاب است و نقطه‌ی جی زن در این حالت به‌خوبی تحریک می‌شود.
 23. ارگاسمی سرشار از انرژی با تمرینات تانترا
  با استفاده از تمرینات تانترا (نوعی مدیتیشن شامل تمرینات تنفسی، و حرکات و صدا‌های ویژه که لذت و میل جنسی را افزایش می‌دهد) می‌توانید ارگاسمی سرشار از انرژی را تجربه کنید. پیلت می‌گوید: «تنفس عمیق و پشت‌سر‌هم عصب واگ را فعال می‌کند. عصب واگ از ساقه‌ی مغز شروع و به تمام اندام‌‌های بدن، از جمله پوست (گسترده‌ترین عضو بدن)، متصل می‌شود. تمرینات تانترا باعث جریان یافتن انرژی در کانال سوشومنا (کانال مرکزی انرژی در امتداد ستون مهره‌ها) می‌شود. در حین این تمرینات ستون مهره‌ها کاملا صاف است و انرژی از طریق حرکات خاصی به‌نام “کریا” که معمولا شامل لرزیدن و تکان خوردن است تخلیه می‌شود.»
 24. می‌توان با تمرکز و فکر کردن نیز به ارگاسم رسید
  ‘آنتونیا هال’ (Antonia Hall)، متخصص روابط و سکس و نویسنده‌ی کتاب “راهنمای اساسی برای افزایش ارگاسم در زندگی” (The Ultimate Guide to a Multi-Orgasmic Life)، می‌گوید: «مغز اصلی‌ترین اندام برای سکس است. از نظر علمی ثابت شده که هم زنان و هم مردان قادرند تنها با فکر کردن و تمرکز به ارگاسم برسند.
  در یک وضعیت ریلکس می‌توان با تنفس عمیق و تمرینات کیگل (انقباض عضلات کف لگن) انرژی جنسی را در ستون مهره‌ها به جریان انداخت. همچنین، انقباض عضلات کف لگن همراه با تمرکز روی ارگاسم می‌تواند موثر باشد.
  »
 25. ارگاسم در زنان قابلیت باروری را افزایش می‌دهد
  زمانی که زن به ارگاسم می‌رسد، به‌ویژه ارگاسم شدید در حین دخول، تمام رحم شروع به انقباض می‌کند. اگر اسپرم به گردن رحم برسد، این انقباضات رحم کمک می‌کند که اسپرم در طول رحم بالا برود. پژوهش‌ها نشان داده که اگر زن تا ۴۵ دقیقه پس از انزال مرد، به ارگاسم برسد، اسپرم بیشتری می‌تواند وارد رحم شود. پژوهش‌ها همچین نشان داده که مردان زمانی که ارگاسم شدن پارتنرشان را می‌بینند بیشتر تحریک می‌شود و منی بیشتری تولید می‌کنند.
 26. ارگاسم شدن به حفظ سلامت کلیتوریس کمک می‌کند
  کلیتوریس اگر برای مدتی طولانی مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است به داخل کلاهک فرو برود، برجستگی خود را از دست بدهد یا حساسیت کمتری پیدا کند. این اتفاق در اصطلاح پزشکی “آتروفی کلیتورال” یا فرورفتگی کلیتوریس در کلاهک نامیده می‌شود. تحریک نکردن مناسب و جریان نیافتن خون در کلیتوریس، روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. به ارگاسم رسیدن باعث حفظ سلامت و کارایی کلیتوریس می‌شود.
 27. ارگاسم در حین زایمان
  تا‌به‌حال از ارگاسم در حین زایمان چیزی شنیده‌اید؟ شاید باور نکنید، اما حقیقت دارد. دکتر مک‌دویت می‌گوید: «ارگاسم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است در هنگام زایمان اتفاق بیفتد. البته این اتفاق رایج نیست ولی گاهی رخ می‌دهد. برخی زنان نیز در حین زایمان سعی می‌کنند با تحریک کردن کلیتوریس و نوک سینه‌ها خود را به ارگاسم برسانند تا راحت‌تر درد را تحمل کنند.»
 28. ارگاسم می‌تواند رابطه را عمیق‌تر کند
  آقای رایل می‌گوید: «به ارگاسم رسیدن با پارتنر می‌تواند تاثیر به‌سزایی در گرایش شما به یک شخص داشته باشد. سکس تنها عامل موثر نیست اما توانایی به ارگاسم رسیدن به‌واسطه‌ی کارهایی که یک شخص انجام می‌دهد، حس کاملا متفاوتی ایجاد می‌کند. به‌علاوه، اگر یک بار با یک پارتنر به ارگاسم برسید، احتمال به ارگاسم رسیدن در روابط جنسی بعدی شما با آن شخص بیشتر است.»
 29. ارگاسم کسالت پس از مصرف الکل را تسکین می‌دهد
  به‌گفته‌ی رایل، «ترشح هورمون اندورفین در هنگام ارگاسم باعث نشاط می‌شود. لذت حاصل از ارگاسم به تسکین سردرد و دل‌پیچه به دلیل مصرف زیاد الکل کمک می‌کند. همچنین، ارگاسم به‌خوبی استرس را کاهش می‌دهد.»
 30. بسیاری از زنان به‌خاطر پارتنرشان تظاهر به ارگاسم می‌کنند
  طبق نظرسنجی شرکت LELO درباره‌ی ارگاسم، حدود ۵۳ درصد از زنان اعتراف کردند که تظاهر به ارگاسم می‌کنند و ۴۷ درصد گفتند که هرگز این کار را انجام نمی دهند. در بین زنانی که تظاهر به ارگاسم می‌کردند، ۳۹ درصد اعلام کردند که این کار را انجام می‌دهند تا پارتنرشان حس بهتری داشته باشد و ۲۵ درصد نیز دلیل این کار را زودتر تمام کردن سکس اعلام کردند.
 31. کلیتوریس برای مدت‌ها ناشناخته بوده است
  راجرز می‌گوید: «از آن‌جا که پزشکان با ماهیت کلیتوریس آشنا نبودند، نام این اندام در ویراست سال ۱۹۴۸ کتاب آناتومی گری (از کتاب‌های کلاسیک پزشکی) ذکر نشده بود. کلیتوریس در سال ۱۹۶۶ و در ویراست ۲۸‌ام به کتاب آناتومی گری اضافه شد.»
بیشتر بخوانید . . .
پوزیشن جنسی عمق

 

منبع:
https://www.kinkly.com/31-fascinating-facts-about-orgasm/2/18151

دیدگاه خود را درج کنید