آیا خونریزی بعد از رابطه جنسی طبیعی است؟

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

“عشقی که خونریزی می‌کند” نام جالبی برای یک ترانه می‌تواند باشد. ولی به عنوان یک عارضه جنسی اصلاً جالب نیست.

 

معمولاً خون جزو آن دسته از مایعات بدن که شما بعد از هم‌آغوشی(سکس) توقع جاری شدن آن را دارید نیست.
پس وقتی خون خودش را نشان می‌دهد —مخصوصاً در زمانهایی که وقت عادت ماهانه‌ی شما نیست—، می‌تواند همزمان باعث سردرگمی و یک هشدار باشد.

بعد از ذکر این مطلب این اتفاق انقدرها هم غیرمعمول و غیر رایج نیست. تقریباً ٩٪ از تمام زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، تجربه‌ی خونریزی بعد از سکس را در یک مرحله از زندگیشان داشته‌اند. بر طبق تحقیقاتی که در دانشنامه‌ی بین المللی زایمان و علم شناختن واژن منتشر شده است، خانم دکتر ‘الیسا دوک’ یک متخصص زنان و زایمان در شهر نیویورک و نویسنده‌ی کتاب “از a تا z در مورد واژن شما” گفته است؛ «در مطب زنان و زایمان بسیار شلوغ من. حداقل هفته‌ای دو بار شاهد این عارضه در بیمارانم هستم.»

این یک تجربه‌ی غیر معمول نیست و بیشتر وقتها دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و در بیشتر مواقع رویت کردن خون توسط بیمار از دلیل اصلی خود مشکل برای او ترسناک‌تر است.

دلیل خونریزی می‌تواند یکی موارد زیر باشد:

 

١) یک نوع مخمر و یا عفونت باکتریایی

آنطور که خانم دکتر دوک می‌گوید؛ معمولاً در زنانی که کمتر از چهل سال سن دارند و در هنگام انجام سکس دچار خونریزی می‌شوند، اولین دلیلی که به ذهن می‌رسد عفونت است. عفونت‌های باکتریایی و مخمر‌ها می‌توانند باعث ایجاد التهاب در بافت‌های حساس‌تر در مجاری ادرار شوند. درضمن این بافتها حاوی رگ‌های متعددی نیز می‌باشند که مجرای درونی واژن و دیواره‌ی پوستی بین واژن و باسن نیز از این نوع بافتها تشکیل شده. وقتی این بافتها ملتهب می‌شوند، از حالت عادی نیز ظریف‌تر و حساس‌تر می‌شوند و احتمال این که برش‌ها و پارگی‌های بسیار ریز در آنها به وجود بیاید فراوان است. هر چه در طول سکس، تکان خوردنها و تحرکات بیشتری وجود داشته باشد، احتمال این که در آن بافتها پارگی‌های میکروسکوپی و خونریزی به وجود بیاید بیشتر می‌شود.

یک عفونت مخمری زمانی به وجود میاید که تعادل موجود در میزان باکتری‌های موجود در واژن به هم بخورد که معمولاً به صورت خروج مایعاتی غلیظ و خارش در ناحیه‌ی واژن، خود را نشان می‌دهد عفونت‌های ناشی از باکتری که معمولاً ریشه در وجود تعداد بیش از حد باکتری در واژن خانمها دارند (مانند زمانی که شما یک لباس شنای خیس را مدتی طولانی روی زمین رها می‌کنید و یا فراموش می‌کنید که بعد از سکس حتماً ادرار کنید. علامت‌های عفونت باکتریایی خروج بوی بسیار بد از سوراخ‌های پایین بدنتان و خارش می‌باشد.
عفونت‌های مخمری می‌توانند با داروهای ضد عفونت‌های قارچی که بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک در داروخانه‌ها فروخته می‌شوند درمان شوند. اما انواع بدخیم‌تر آنها نیاز به مراجعه به پزشک دارند.
عوامل عفونت‌های باکتریایی در واژن و یا بیماری عفونت مجاری ادرار برای از بین رفتن نیاز به آنتی بیوتیک دارند و بهتر است که این آنتی بیوتیک‌ها خیلی فوری به بدن رسانده شوند.

 

٢) عفونت‌های ناشی از بیماری‌های جنسی

دکتر دوک می‌گوید “قانقاریا” و یا “کلامیدیا” به ندرت علائمی از خود بروز می‌دهند. مخصوصاً در میان زنان اما خونریزی بعد از سکس اگر به همراه ادرارهای مکرر به همراه درد و سوزش و یا بیرون آمدن مایعاتی غلیظ از آلت مردانه شریک جنسی آن خانمها باشد، می‌توانند علامت وجود این نوع بیماریها باشند.

اگر از زمانی که آزمایش آلودگی به بیماری‌های جنسی را داده‌اید، مدت زمان زیادی گذشته است و از آن زمان تا به حال سکس بدون کاندوم داشته‌اید، حتماً به دیدن پزشک خود بروید. او می‌تواند از شما آزمایش به عمل آورد و اگر لازم باشد داروهایی را برای شما تجویز کند که بتوانند جلوی صدمه‌های دائمی مانند از دست دادن قدرت باروری را بگیرند. اما تا آن زمان از وسایل حفاظتی مانند کاندوم‌ها استفاده نمایید که نه بیماری به شریک‌های جنسی‌تان انتقال بدهید و نه بیماری از آنها بگیرید و اگر نشانه و یا علامتی در بدن شما وجود دارد که ممکن است یک نوع بیماری ناشی از سکس را گرفته باشید حتماً به شرکاء جنسی سابق خود اطلاع دهید تا برای درمان خود اقدام کنند.

با وجود این که اکثر زنانی که از نظر روابط جنسی فعال هستند و تقریباً نصف مردم آمریکا حداقل یک بار در معرض ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی (اچ‌پی‌وی) قرار گرفته‌اند. به خصوص که این ویروس‌ها می‌توانند در سلول‌های رحم تغییراتی به وجود آورند، تغییراتی که می‌تواند پیش‌زمینه‌ی ابتلا به سرطان باشد. یکی از علائم هشدار دهنده‌ی به وجود آمدن این تغییرات خونریزی در زمان سکس می‌باشد.

خبر خوش این است که اکثر زنان سیستم ایمنی بسیار سالم و قابل اتکایی در بدن خود دارند که به تنهایی می‌تواند با عفونت مبارزه کند و گهگاه حتی خودشان نمی‌فهمند که آن را داشته‌اند و برای تمیز کردن بدنشان از آن عفونت نیاز به هیچ گونه کمک دارویی و پزشکی ندارند.

بیماری پاپیلوم انسانی شامل یک گروه از ویروس‌هاست که در ابتدا پوست را آلوده می‌کنند. بیشتر از صد نوع مختلف اچ‌پی‌وی وجود دارد که بعضی از آنها در مجرای آلت تناسلی انسان اتفاق می‌افتد که در نتیجه تغییراتی در بعد سلولی در غشای بین واژن و باسن اتفاق می‌افتد که در نهایت باعث به وجود آمدن سرطان می‌شود.
باقی انواع آن که از طریق سکس منتقل نمی‌شوند، می‌توانند به صورت التهاب روی دست‌ها و پاهای شما ظاهر شوند.

هیچ کدام از این عفونت‌ها لزوماً باعث خونریزی در هنگام سکس نمی‌شوند. البته همیشه احتمال بیماری و عفونت وجود دارد.
خانم دکتر دوک می‌گوید معنای واقعی این گفتار این است که اگر شما هر چهار پنج بار که سکس می‌کنید فقط یک بار خونریزی داشته باشید، هنوز این احتمال وجود دارد که شما آلوده به عفونت شده باشید. دفعه‌ی بعد که به دیدن پزشک بیماری‌های زنان و زایمان خود رفتید، حتماً راجع به خونریزی‌هایتان به او بگویید هر چند دفعات آن بسیار کم باشد.

 

٣) بیماری خشک شدن واژن 

دکتر دوک می‌گوید بعد از عفونتها یکی از رایج‌ترین دلایل خونریزی از واژن بعد از سکس؛ خشک شدن مجرای واژن است به طور کلی چند نوع خشک شدن واژن وجود دارد. دلائل آن می‌تواند مقدار پایین استروژن (هورمون زنانگی) که می‌تواند در نتیجه‌ی شیر دادن به کودک و یا شیمی درمانی برای مبارزه با سرطان و یا رسیدن به سن یائسگی و یا استفاده از قرص‌های ضد بارداری کم استروژن تولید شده در برند “یز” باشد. یکی از عوارض خوردن آنتی هیستامین‌ها (داروهای ضد حساسیت) که برای از بین بردن حساسیت‌ها (آلرژی) به کار می‌روند نیز به طور معمول خشک شدن مجرای واژن است.

دکتر دوک می‌گوید استروژن به بافت‌های واژن کمک می‌کند که همواره شبکه‌‌ی مویرگی موجود در بافتها را سالم نگه دارد و مقدار زیادی از خون همواره در گردش باشد و به همین دلیل است که استفاده از روان‌کننده‌ها (لوبریکانت) اینقدر اهمیت دارد.

خانم دوک همچنین می‌گوید وقتی میزان استروژن در بدن پایین است، مقدار تحرک خون در مویرگهای موجود در بافتهای واژن بسیار پایین می‌آید. پایین آمدن درجه‌ی توانایی ترشح مایعاتی که باعث لیز شدن واژن می‌شوند، باعث به وجود آوردن بافت‌های خشک که می‌توانند به آسانی خونریزی کنند می‌شود.
وقتی که به اندازه‌ی کافی مایعات روان‌کننده در واژن وجود ندارد، حالا این مایعات روان کننده می‌خواهند از قفسه‌ی داروخانه آمده باشند و یا واژن خود شما آنها را ترشح کرده باشد، احتمال صدمه دیدن بافتها وجود دارد. اگر از روان‌کننده استفاده نکنید، خطر به وجود آمدن پارگی‌های میکروسکوپی در بافتهای واژن شما به وجود می‌آید، پارگی‌هایی که به آسانی می‌توانند خونریزی کنند.

به تمام تحرکاتی که بر اثر سکس ایجاد می‌شوند، فکر کنید. این کاملاً منطقی است که فکر کنیم اگر هیچ چیز لیزی به معادله اضافه نکنید (از روان‌کننده استفاده نکنید) اینجا و اینجا پارگی‌هایی در بافتهای درونی واژن به وجود می‌آید.

خانم دکتر دوک می‌گوید خیلی ساده توصیه می‌کنم از روان کننده‌ها برای سکس با زنانی که دچار عارضه‌ی خشکیدگی واژن هستند استفاده کنید. البته این را هم بگویم که استفاده از روان‌کننده‌ها برای همه‌ی زنها فکر خوبی است. نه فقط کسانی که دچار عارضه‌ی واژن خشک هستند. پس تا می‌توانید از روان‌کننده استفاده کنید.

 

۴) سکس بعد از یک مدت طولانی محرومیت از هرگونه روابط جنسی

آنگونه که دکتر دوک می‌گوید حتی اگر خشک شدگی واژن را در نظر نگیریم، فواصل بسیار طولانی بین دفعات سکس که می‌تواند هر مقدار زمان از یک ماه تا چند سال بستگی به طرز زندگی فرد باشد، ممکن است باعث خونریزی شود.
اگر شما چند وقتی است که سکس نداشته‌اید (مقدار زمان بستگی به روش زندگی فرد می‌تواند چند هفته و یا چند ماه باشد) این خیلی غیر طبیعی نیست که واژن شما بعد از سکس اندکی خونریزی کند.
پس قبل از این که بروید همه جا درمورد معجزه‌ی دوباره دوشیزه شدنتان جار بزنید (!) اتفاقی که هرگز اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد!
(یک اعتقاد چرند قدیمی مربوط به روم باستان که اگر زنی به عزلتکده یا صومعه پناهنده شود و سالهای سال در عبادت بگذراند و روح خود را پاک کند معجزه‌ای اتفاق خواهد افتاد و او دوباره دوشیزه خواهد شد!! ـ در کتاب میکاییل طبیب سلطان سلیم راجع به یک تاجر مسلمان نوشته شده که پس از سفر به روم و شنیدن این شایعه به الجزایر سفر می‌کند و دارویی تحت عنوان داروی دوباره دوشیزه شدن به دختران و زنانی که قبلاً شوهر کرده بودند و برای ازدواج مجدد مجبور بودند مهریه‌ی کمی بخواهند می‌فروخته است. طبق نوشته‌ی کتاب؛ آن زنان مجبور بودند یکسال تمام هر ماه مقداری از آن معجون بی‌فایده را به بهایی گزاف خریده و در طی ماه نوش جان کنند و اگر یک سال این کار ادامه پیدا می‌کرد و سکس هم نمی‌کردند دوباره دوشیزه می شدند ـ توضیح مترجم)
بدانید که این قطرات خون از پاره شدگی‌های میکروسکوپی در بافت لایه‌ی میان واژن و مقعد که بر اثر نازک بودن بیش از حد و عدم استفاده از روان‌کننده‌ها و یا ترشح کردن مایع واژن به مقدار لازم در حین سکس ترک خورده است، بیرون آمده است.

دکتر دوک همچنین گفته است شما دوباره دوشیزه نشده‌اید، فقط چند وقتی از آلت جنسی خودتان استفاده نکرده‌اید!
واژن به صورت همیشگی حالت باز ندارد. دکتر دوک توضیح می‌دهد که واژن به طور خلاصه وقتی هیچ چیز داخل آن نیست، مانند یک راهروی فرو ریخته و نامنظم است. پس وقتی دوباره واژن بر اثر ورود آلت مردانه در طول سکس به آن باز می‌شود، این باعث کش آمدن بافتها می‌شود و پارگی مختصر بافتها نیز چیز غیر معمولی نیست که در نتیجه باعث می‌شود شما چند قطره خون ببینید. اگر این مشکل برای شما دائمی است، شما باید در درجه‌ی اول به پزشکتان اطلاع دهید و دوم مقدار روان‌کننده‌ی مصرفی خود را در زمان سکس بیشتر کنید. مراحل مقدماتی سکس، مثلاً انگشت کردن را با ملایمت بیشتری انجام دهید. وقتی آلت مردانه داخل واژن شما رفت، در اول کار باید به آهستگی تمام در واژن شما رفت و آمد کند. این ریسک و خطر پارگی را کاهش می‌دهد.

 

۵) سکس خشن

دکتر دویک در ادامه‌ی سخنانش به سکس خشن اشاره کرد البته میزان خشونت و تعریف سکس خشن یک چیز نسبی است و از هر فرد نسبت به دیگران فرق می‌کند ولی به طور کلی خشونت در هنگام سکس می‌تواند باعث خونریزی شود.
به خاطر داشته باشید هرگونه زخم و یا پاره شدن در این ناحیه می‌تواند باعث خونریزی زیادی شود.

به خاطر دارید زمانی که ما درمورد مقدار خون در حال تحرک در مویرگهای پرده‌ی میان واژن و مقعد حرف زدیم؟ اگر بافت میان این دو ناحیه پاره شود و یا به هر طریقی صدمه ببیند، چیزی که می‌تواند در بین یک سکس پر هیجان به سادگی اتفاق بی‌افتد یا در زمان سکس در پوزیشن‌هایی که آلت مردانه به مقدار بیشتری در اعماق واژن فرو می‌‌رود که حتی اگر عفونت و یا خشکی در کار نباشد، بافتها به علت فشار بیشتر آلت مرد روی دیواره‌های واژن در معرض صدمه‌ی بیشتری قرار می‌گیرند. برای همین سکس‌های خشونت‌آمیزتر می‌توانند به خونریزی ختم شوند. ما اینجا راجع به یک خونریزی کوچک حرف نمی‌زنیم، سخن از پارگی شبکه‌ی مویرگی بافت و خونریزی‌های بزرگ است.
هرگونه صدمه به این بافت می‌تواند باعث خونریزی‌های شدید شود. تقریباً مانند زمانی که موقع آشپزی انگشتتان را می‌برید. حتی یک خراش کوچک می‌تواند باعث یک خونریزی بزرگ شود. زیرا مقدار زیادی مویرگ در انگشت شما وجود دارد.

خانم دوک بر این نکته تاکید می‌کند که اگر سکس قرار است اینقدر خشونت‌آمیز باشد که به خونریزی منتهی شود باید این درجه از خشونت با رضایت و توافق طرفین باشد و البته تمام کارهایی که به نوعی زیرمجموعه‌ی سکس به حساب می‌آیند باید شامل گرفتن رضایت از بانوان قبل از انجام آنها باشند.
خانم دکتر دوک می‌گوید اگر شما به این دلیل خونریزی می‌کنید که شریک جنسی شما به طور مداوم با خشونت با شما سکس می‌کند شما باید به طور جدی با این قضیه برخورد نمائید. نوع برخورد شما می‌تواند گفتن جمله‌ی «اگر تو با این مساله مشکلی نداشته باشی من هم ندارم» و یا استفاده از مقدار بیشتری روان‌کننده باشد اما این مهم است که شما و شریک جنسی‌تان هر دو با مساله کاملاً موافق باشید و عقیده‌ی یکسانی داشته باشید و شما هر زمان که حس کردید شریک جنسیتان دارد بیش از حد زیاده‌روی می‌کند و یا کاری می‌کند که شما با آن موافق نیستید، می‌توانید از طریق شماره تلفن ملی مخصوص خبر دادن حمله‌های جنسی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید و یا با یکی از افراد این مجموعه به صورت آنلاین چت کنید و به طور خصوصی توصیه‌های و نصایحی برای حفظ امنیت‌تان دریافت نمایید.

 

۶) بارداری

برای این که بافت ناحیه‌ی بین واژن و مقعد شما در طول مدت بارداری‌تان تحت فشار است و در نتیجه بافت آن قسمت در معرض آسیب بیشتری قرار داشته و حساس‌تر می‌شود، خونریزی بعد از سکس‌های انجام شده در زمان حاملگی چیز غیر معمولی نیست.
مخصوصاً در سه ماه اول بارداری، مجمع دستیاران زمان حاملگی امریکا اینگونه می‌گوید: (دستیار حاملگی، پرستار با تجربه‌ای است که شما در زمان بارداری استخدام می‌فرمایید و در تمام ماه‌ها و مراحل بارداری تا زمان به دنیا آمدن فرزندتان در کنار شماست ـ توضیح مترجم) این می‌تواند ترسناک باشد برای این که خونریزی یکی از نشانه‌های از دست دادن کودک در رحم توسط مادر(سقط جنین) است. اما مجمع دستیاران حاملگی اعلام کرده انجام سکس اگر به صورت عادی انجام شود (خشن نباشد) باعث سقط جنین نخواهد شد.
اما اگر شما بعد از شروع سکس با یک زن باردار متوجه حامله بودن او شدید، باید بلافاصله سکس را متوقف کنید و تا زمانی که با پزشک مشاور بارداری همسرتان ملاقات نکرده‌اید این کار را تکرار نکنید. با وجود این که برای بیشتر زنان سکس در زمان بارداری بی‌خطر است تا زمانی که دکتر به شما اجازه‌ی ادامه دادن سکس با همسرتان را نداده شما نباید ریسک صدمه زدن به بافت درونی واژن و لایه‌ی میانی واژن و مقعد را بپذیرید زیرا این می‌تواند حاملگی همسرتان را به خطر بی‌اندازد.

 

٧) برجستگی‌های روی بافت داخلی واژن

پولیپ‌ها برجستگی‌هایی هستند که به شکل لامپ می‌باشند و معمولاً بین یک و یا دو سانتیمتر طول دارند و تقریباً بیشتر موارد سرطانی نیستند و بسیار خوش‌خیم‌تر از آن هستند که به نظر می‌آیند دکتر دوک می‌گوید با وجود این که این برجستگی‌ها در داخل روده منتهی به سوراخ باسن می‌توانند بسیار ترسناک باشند، اما آنها روی بافت میان واژن و مقعد معمولاً بی‌خطرند. دلیل به وجود آمدن آنها تقریباً راز به شمار می‌آید! (کشف نشده است)

هیچ کس واقعاً نمی‌داند چرا این برجستگی‌ها در بدن بعضی از مردم به وجود می‌آید و در بدن بقیه خیر. خانم دکتر دوک می‌گوید این برجستگی‌های خوش‌خیم معمولاً از جنس بافت لایه‌ی میان واژن و مثعد می‌باشند و معمولاً در میان خود بافت رشد می‌کنند ولی بعضاً می‌توان آنها را روی بافت نیز مشاهده کرد.
این برجستگی‌ها معمولاً حالت شکنندگی دارند. به این معنی که اگر کوچکترین فشاری به آنها وارد شود، سریع خونریزی می‌کنند. چیزهایی مانند سکس می‌تواند اینقدر به این برجستگی‌ها فشار بیاورد که باعث خونریزی آنها شود اما به خاطر این‌ که آنها بسیار حساس هستند، خیلی از زنانی که دچار این عارضه هستند حتی بدون سکس دچار خونریزی می‌شوند. خانم دکتر دوک می‌گوید حقیقت مساله فقط زمانی کاملاً روشن می‌شود که به دیدن پزشک زنان و زایمان خود بروید. پزشکتان تصمیم می‌گیرد که باید آن برجستگی‌ها توسط عمل جراحی برداشته شوند یا خیر. اگر لازم باشد ایشان برای گرفتن تصمیم بهتر دستور نمونه‌برداری توسط سوزن را نیز خواهد داد تا با آزمایش محتویات برجستگی در آزمایشگاه، خطرناک بودن و یا نبودن آنها مشخص شود.
دکتر دوک می‌گوید او زنانی را که این عارضه را دارند حداقل هفته‌ای دوبار در میان مریض‌هایش در مطبش ملاقات می‌کند و بیشتر آنها حتی خودشان خبر ندارند که در واژنشان برجستگی دارند. این معمولاً یک کشف تصادفی است زیرا زنان به مطب می‌آیند و می‌گویند به طور مداوم در زمان دخول آلت مرد به داخل واژنشان دچار خونریزی می‌شوند و میپرسند مشکل چیست؟ و این همان وقتی است که برجستگی داخل واژن در حین معاینه کشف می‌شود.
بیشتر پرونده‌های پزشکی که در رابطه با خونریزی بعد از سکس است شامل مواردی است که اگر شما به صورت مداوم توصیه‌های بهداشتی زیر را انجام دهید به آسانی کشف می‌شوند و قابل معالجه هستند.

 

به صورت مداوم آزمایش تشخیص مبتلا بودن به بیماری‌های جنسی بدهید

به صورت منظم و ماهیانه به دیدن پزشک بیماری‌های زنان و زایمان خود بروید و معاینه شوید و هر سه سال یک بار تست سرطان واژن بدهید (یک نوع تست که در آن سلولهایی از واژن بانوان برداشته و زیر میکروسکوپ به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایش به نام مخترع آن متخصص)

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید