چطور بدون مصرف دارو نعوظ بهتری داشته باشیم؟

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

چطور بدون مصرف دارو نعوظ قوی تری داشته باشیم؟

نعوظ یک فرآیند پیچیده است که لازمه ی آن هماهنگی و کارکرد چندین سیستم مختلف بدن با یکدیگر است. مشکلات جسمی و روانی زیادی هستند که میتوانند باعث اختلال نعوظ (Erectile dysfunction) شوند ، مثل کم تحرکی ، رژیم غذایی ناسالم و استرس. خوشبختانه روش های زیادی برای بهبود نعوظ و سلامتی کلی بدن تان وجود دارد. اگر تغییر در سبک زندگی تان باعث بهبود اختلال نعوظ تان نشود مصرف دارو میتواند گزینه ی خیلی موثری برای شما باشد.
شاید اینطور به نظر برسد که نعوظ یک پدیده غریزه ای ساده است در صورتی که فرآیند نعوظ خیلی پیچیده تر از این حرف هاست و بخش های مختلفی از بدن مثل قلب ، مغز ، هورمون ها ، رگ های خونی ، رشته های عصبی و حتی حس و حال تان در نعوظ نقش دارند. اختلال نعوظ (ED) یک مشکل رایج است ولی راه های زیادی به جز مصرف دارو هم هست که میتواند به شما برای داشتن یک نعوظ قوی تر و محکم تر کمک کند.

اختلال نعوظ (Erectile dysfunction) چیست؟

اختلال نعوظ (ED) که در گذشته با اصطلاح “ناتوانی جنسی” شناخته میشد به معنی عدم توانایی برای حفظ یا رسیدن به نعوظی قوی برای داشتن زندگی جنسی ای رضایت بخش است. حالا این مشکل میتواند شامل نعوظ هایی باشد که به اندازه کافی دوام نمی آورند یا آنهایی که آنقدری که میخواهید سفت و محکم نیستند. این مشکلات مربوط به عملکرد نعوظ میتواند علاوه بر توانایی شما برای سکس روی میل جنسی شما هم تاثیر گذار باشند.
اگر فکر میکنید دچار اختلال نعوظ هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. اختلال نعوظ میتواند علامت هشداری برای مشکلات پزشکی زمینه ای جدی تری مثل فشار خون بالا ، دیابت و یا بیماری های قلبی باشد.

روش های رایج درمان اختلال نعوظ

دارو های خوراکی برای درمان اختلال نعوظ بسیار موثر اند که شامل سیلدنافیل (با نام تجاری ویاگرا) ، تادالافیل (با نام تجاری سیالیس) و واردنافیل (با نام تجاری لویترا) هستند. علت اصلی اختلال نعوظ معمولا جریان خون ضعیف به سمت کیر است. این داروها ( که به آنها مهار کننده های PDE5 هم گفته میشود) مانع کارکرد آنزیم PDEF5 (ماده شیمیایی است که به حرکت خون به سمت کیر کمک میکند) میشوند و از این طریق به قوی تر شدن نعوظ تان کمک میکنند.

8 روش طبیعی برای نعوظ بهتر

بعضی از مردم ترجیح میدهند به جای مصرف دارو راهکار های طبیعی را امتحان کنند. با اینکه دارو های مهار کننده های PDE5 موثر ترین روش برای درمان اختلال نعوظ هستند ولی ایجاد یکسری تغییرات ساده در سبک زندگی تان میتواند به بهبود نعوظ تان کمک کند. این تغییرات شامل :

با رژیم غذایی سالم و ورزش وزن تان را متناسب نگه دارید

ورزش کردن یکی از بهترین راه های قوی کردن نعوظ تان است ، اینکار همچنین به استقامت ، قدرت و انعطاف شما هم کمک میکند. ورزش منظم به خصوص فعالیت های بدنی هوازی ملایم روی فشار خون ، گردش خون ، تولید نیتریک اکسید و تغییرات هورمونی موثر است و همه ی این موارد به تقویت فعالیت جنسی و بهبود اختلال نعوظ تان کمک میکنند.
تحقیقات زیادی هستند که نشان دهنده ی تاثیر رژیم غذایی سالم بر کاهش اختلال نعوظ است. یک رژیم غذایی سالم و مغذی همچنین به کاهش ریسک دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، اضافه وزن ( که همگی خطر اختلال نعوظ را افزایش میدهند) کمک میکند. سعی کنید مصرف میوه ، سبزیجات و غلات کامل را افزایش و همزمان مصرف غذاهای فراوری شده ، شکر و گوشت قرمز را کاهش دهید. (برگرفته از نتایج تحقیق Sooriyamoorthy در سال 2021)
همچنین بهتر است قبل از سکس وعده ی غذایی سنگین میل نکنید. نعوظ به جریان خون کیر وابسته است. خوردن غذا سنگین باعث میشود خون برای هضم غذا به سمت معده جریان پیدا کند و نتیجتا خون کمتری در کیرتان برای نعوظ در دسترس باشد. پیشنهاد میکنیم موقع مصرف داروهای اختلال نعوظ هم از وعده های غذایی سنگین دوری کنید چون وعده های غذایی چرب جذب این داروها را سخت تر میکنند و نتیجتا اثربخشی کمتری خواهند داشت. (برگرفته از نتایج تحقیق Yafi در سال 2016)

خواب کافی

تحقیقات نشان میدهد که کمبود خواب و وقفه تنفسی در خواب (یا آپنه خواب) میتواند سطح تستوسترون بدن را کاهش دهد. کاهش تستوسترون میتواند میل جنسی تان را کاهش دهد و اختلال نعوظ تان را بدتر کند ، به خصوص اگر شب ها کمتر از شش ساعت میخوابید. کمبود خواب همچنین خطر فشار خون بالا ، چاقی ، دیابت و بیماری های قلبی (که همگی ریسک ابتلا به اختلال نعوظ را بیشتر میکنند) را افزایش میدهد. زندگی همه ما پر از آشوب و ناآرامی است و خواب کافی در شب یکی از بهترین کارهایی است که میتوانید برای سلامت تان انجام دهید.

استرس تان را به حداقل برسانید

بخش زیادی از سکس به ذهن و روان افراد برمیگردد . استرس و اضطراب میتواند تمرکز تان بهم بزند و باعث کاهش میل جنسی و تضعیف نعوظ تان شود و همچنین شما را وارد یک چرخه مخرب استرس- اختلال جنسی کند، یعنی خود همین اختلال جنسی باعث استرس و اضطراب عملکرد جنسی میشود و این چرخه ادامه پیدا میکند. تکنیک های مدیریت استرس علاوه بر اختلال نعوظ ، به بهبود زندگی جنسی تان هم کمک میکنند. (برگرفته از نتایج تحقیق Mollaioli در سال 2020 ). شما میتوانید استرس تان را با کمک ورزش ، تکنیک های ریلکس کردن ، مدیتیشن و تمرینات ذهن آگاهی (mindfulness) کاهش دهید.

مکمل های گیاهی

بعضی مردان با آزمون و خطا به این نتیجه رسیده اند که یکسری مکمل های غذایی و ویتامین های خاص برای درمان اختلال نعوظ شان موثر اند ، مثل مکمل های DHEA (دهیدرو اپی اندروسترون) ، جنسینگ ، ال آرژنین (L-Arginine) ، گیاه اپیمدیوم ( یا گیاه بز حشری) و یوهیمبه ( yohimbe ، که از پوست درختی به همین نام گرفته میشود). فقط این را بدانید که مکمل های گیاهی تحت نظر FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) نیستند ، پس حتما آنها از منابع معتبر تهیه کنید.

بیشتر با پارتنرتان ارتباط برقرار کنید

پایه و اساس یک سکس خوب ارتباط است. اگر ارتباطی بین خودتان و پارتنرتان حس نمی کنید و یا شک دارید که از نظر جنسی ارضایش میکنید یا نه بهتر است یک فکری برای این مشکل بکنید چون همه ی اینها باعث میشود خودتان هم از سکس لذت نبرید و یا حتی دچار اختلال نعوظ شوید. اگر موقع سکس یا در طول روز با هم ارتباط داشته باشید و اصطلاحا در یک سطح انرژی باشید نه تنها زندگی جنسی تان بهتر میشود بلکه نعوظ های قوی تری را هم تجربه خواهید کرد.

روال سکس تان را تغییر دهید

ما انسان ها ذاتا به گوناگونی و تازگی جنسی تمایل داریم ، حتی اگر در یک رابطه تک همسری رضایت بخش باشیم. شما میتوانید با پوزیشن ها و سناریو های جدید ، اسباب بازی یا سکسی حرف زدن هیجان زندگی جنسی تان حفظ کنید و جلوی یکنواخت شدن آن را بگیرید.

مصرف الکل و نیکوتین تان را کاهش دهید

سیگار کشیدن احتمال اختلال نعوظ شما را بیشتر میکند. سیگار کشیدن به رگ های خونی که نقش مهمی برای رسیدن به نعوظ ایفا میکنند آسیب میزند. خبر خوب این است که ترک سیگار باعث بهبود نعوظ و سلامتی کلی شما میشود. (برگرفته از نتایج تحقیق Mollaioli در سال 2020 ).
حس سبکی و سر خوشی ای که مصرف کم و متعادل الکل به شما میدهند میتواند کمک کند سکس بهتر و ریلکس تری داشته باشید ولی مصرف زیاد الکل تاثیر معکوس دارد و روی توانایی شما برای داشتن یک نعوظ رضایت بخش تاثیر منفی میگذارد. الکل عملکرد سیستم عصبی مرکزی را مختل میکند و پیام رسانی بین مغز و سایر اعضا بدن (شامل کیر) را کند میکند. در دراز مدت مصرف افراطی الکل میتواند باعث آسیب به کبد ، فشار خون بالا و آسیب به رگ های خونی بدن شود که در ادامه میتواند باعث اختلال نعوظ شود.
خلاصه کلام این است که کاهش مصرف الکل و ترک سیگار سلامت کلی شما و عملکرد جنسی تان را بهبود میبخشد.

سطح تستوسترون تان را چک کنید

در بعضی موارد پایین بودن سطح تستوسترون می تواند باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ شود. اگر فکر میکنید دچار کمبود تستوسترون هستید با پزشک تان مشورت کنید ، خوشبختانه روش های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر این هشت استراتژی بالا را امتحان کردید و نتیجه ای نگرفتید و به نعوظ دلخواه تان نرسیدید بهتر است با پزشکتان در مورد روش های دیگری که میتواند به بهبود زندگی جنسی تان کمک کنند مشورت کنید. حتی اگر پزشک تان برای شما دارو تجویز کرد استراتژی های بالا را فراموش نکنید چون مسیر بهبود سلامت معمولا علاوه بر مصرف دارو شامل تغییر در سبک زندگی هم هست.

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید