دلیل احساس تهوع بعد از رابطه جنسی

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

تازه یک رابطه فوق‌العاده با فردی جذاب شروع کرده‌اید، او را دیدید و بلافاصله فتحش کردید، دو بار پشت سر هم ارضا شدید! به کناری غلت می‌زنید و احساس می‌کنید… راضی به نظر می‌رسید؟ بله! کمی عرق کرده‌اید؟ آن هم بله! احساس تهوع دارید؟ بله این هم همینطور!
صبر کنید! چرا باید اینطور شده باشد؟ این که طبیعی و نرمال نیست! اما «احساس بد در ناحیه‌ی شکم پس از سکس، آنقدرها هم ناآشنا و غیرمعمول نمی‌باشد.»
این را خانم دکتر ‘ارین کری’ (Erin Carey, MD) دستیار استاد دانشگاه و یکی از مدیران بخش جراحی‌های کوچک و خفیف در رشته‌ی زنان و زایمان در دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید.

بدترین قسمت احساس تهوع پس از سکس، این است که نتوانید بفهمید دلیل آن چیست؟
دکتر کری توضیح می‌دهد: «دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است به خاطر آن احساس کنید حالتان مثل همیشه خوب نیست، برخی از آنها نیاز به توجه دکتر دارند در حالی که برای برخی دیگر فقط یک قرص مسکن لازم است…»

در اینجا ۹ دلیلی که به نظر متخصصین موجب احساس تهوع و حال بد پس از سکس می‌شود درج می‌گردد:

 

 1. دخول عمیق
  طبق گفته‌ی دکتر کری: «یکی از رایج‌ترین دلایل احساس بد پس از سکس این است که آلت بیشتر از آنچه با آن راحت هستید و عادت دارید درون‌تان فرو رفته باشد. دخول عمیق آلت می‌تواند آن دسته از اعضای بدن که درون کاسه‌ی لگن قرار دارند را دچار تحریک کند —مانند رحم و مخصوصاً گردنه‌ی رحم— هرگونه فشار و تحریک گردنه‌ی رحم می‌تواند منجر به واکنش عصبیِ آن ناحیه از بدن شود که درنهایت باعث تهوع و به هم خوردن حال‌تان خواهد شد.» (اگر نمی‌دانید واکنش عصب دهم، یک واکنش خودکار درون بدن شماست که در نتیجه‌ی تحریک عصب دهم مغز که واگوس(vagus) نامیده می‌شود به وجود می‌آید، شایان ذکر است که این عصب، مغز شما را به برخی از اعضای کلیدی بدنتان وصل می‌کند.) در نتیجه‌ی فرو رفتن بیش از حد آلت ، فشار خون نیز پایین می‌آید و سرعت ضربان قلب هم کمتر می‌شود. این مسئله‌ای است که خانم دکتر کری در هنگام معاینه‌ی آن دسته از اعضای بدن که درون کاسه‌ی لگن قرار دارند، تست پاپ‌اسمیر و گذاشتن IUD روی گردنه رحم بارها مشاهده کرده است.
  درواقع این احساس تهوع و حال‌به‌هم‌خوردگی، هشداری از سوی بدن خود شماست که می‌گوید اصلاً خوشش نمی‌آید چیزی بیش از حد عمیق داخلش فرو برود!
 • راه حل: آنگونه که دکتر کری میگوید؛ «این واکنش ناخوشایند بدن مدت زمان بسیار کوتاهی دارد اما توصیه می‌شود در اینگونه موارد همیشه دراز بکشید، پاهایتان را بالا نگه دارید و نفس‌های عمیق بکشید تا این حس بد از بین برود.» بهترین راه حل دائمی این است که با شریک جنسی‌ خود در این مورد حرف بزنید که چه پوزیشن‌های دیگری را می‌توانید امتحان کنید که در آن کنترل بیشتری روی مقدار آلت  که درونتان فرو می‌رود دارید و در این بین از گردنه‌ی رحم خود نیز در برابر ضربه خوردن محافظت کنید.
  دکتر کری همچنین توصیه می‌کند: «در هنگام سکس روی پهلو دراز بکشید و به شریک جنسی‌تان بفهمانید روزهایی که آلت  را تا انتها درون شما فرو می‌کرد دیگر به پایان رسید‌ه‌اند!»

 

 1. تکان شدید
  اگر دلیل تهوع‌تان دخول بیش از حد عمیق نیست، می‌تواند تکان خوردن زیاد حین سکس‌ باشد. حالت تهوع ناشی از تکان خوردن فقط شامل دریازدگی یا نشستن در اتومبیل‌هایی که با سرعت زیاد به چپ و راست متمایل می‌شوند نیست. پس اگر زمانی که با شریک جنسی‌تان در حال سکس هستید، به جلو و عقب می‌روید، بالا و پایین می‌روید و از یک سو بدون توقف به سوی دیگر می‌روید، احتمال تهوع و حال‌به‌هم‌خوردگی وجود دارد.
  البته دکتر کری میگوید حالت تهوع به دلیل سکس خشن و تکان خوردنِ زیاد به آن صورت رایج نیست اما به دلیل رخ دادن آن در برخی موارد ارزش در نظر گرفتن به عنوان یک احتمال را دارد.
 • راه حل: سرعت سکس کاهش دهید و ملایم‌تر عمل کنید، همچنین هر بار دقت کنید کاهش سرعتی که می‌دید چه تغییری در حال ایجاد می‌کند. این کار را تا رسیدن به یک سرعت ایده‌آل که باعث ایجاد تهوع بعد از سکس در شما نشود ادامه دهید (سرعتتان را کم کنید، نه اشتیاق‌تان را!) این روش می‌تواند راه حل مشکل باشد.

 

 1. ارگاسم
  نگران نباشید، قرار نیست توصیه‌ای درمورد این که به ارگاسم نرسید گفته شود! این دیگر بیش از حد بی‌رحمانه است — ولی رسیدن به ارگاسم هم می‌تواند یکی دلایل حالت تهوع پس از سکس باشد.
  دکتر کری می‌گوید به این دلیل که در زمان ارگاسم، رحم و گردنه‌ی آن نیز اندکی تکان می‌خورند، همین می‌تواند باعث ایجاد یک واکنش عصبی منفی از طرف اعضای درون کاسه‌ی لگن بشود که باعث خواهد شد حس بد پیدا کنید، زیرا در بعضی موارد، انبساط و انقباض‌ها بسیار دردناک‌اند و باعث ایجاد حالت تهوع و حتی سرگیجه می‌شود و با وجود این که این یک واکنش ایده‌آل به آنچه دراصل باید احساس خوبی برایتان داشته باشد (ارگاسم) نیست، به گفته دکتر کری؛ آنقدرها هم غیرمعمول نیست.
 • راه حل: توصیه می‌شود در اینگونه موارد بیمار یک قرص ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن مصرف کند. این قرص باید قبل از سکس و دخول مصرف شود تا جلوی آن واکنش منفی بدن را بگیرد. پس از مصرف ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم از ایبوپروفن واکنش رحمی بعد از ارگاسم که به صورت انقباض/انبساط می‌باشد بسیار ضعیف‌تر می‌شود که در نتیجه می‌توانید بعد از رسیدن به ارگاسم همان حسی که لایقش هستید را تجربه کنید: لذت!

 

 1. کیست تخمدان یا تومور لیفی
  دکتر کری می‌گوید: «اگر هیچ کدام از موارد قبلی دلیل تهوع شما نبوده است، به هم خوردن حالتان ممکن است دلیل جدی‌تری داشته باشد. ممکن است در زمان سکس، کیست تخمدانی یا تومور لیفی یا هر چیز دیگری که قرار نیست به صورت استاندارد در واژن شما وجود داشته باشد را تحریک کرده باشید.» این ممکن است در آن دسته از اعضای بدن شما که درون کاسه‌ی لگن قرار دارند نیز اختلال ایجاد کند (همانطور که فرو رفتن بیش از حد آلت در بدن شما می‌تواند در کار کرد اعضای داخل کاسه‌ی لگن اختلال ایجاد کند) و در نتیجه دچار به هم خوردگی حالتان و عوارض منفی دیگری خواهید شد.
 • راه حل: از پزشک زنان و زایمان خود برای یک معاینه وقت بگیرید و اگر آنها متوجه شدند در میان لگن خاصره‌ی شما توده‌ای وجود دارد ابتدا عمل اولتراساند را انجام دهید و سپس به هر نوع روش درمانی که پزشکان به شما توصیه کردند عمل کنید.
  [اولتراساند درمانی یک نوع مدالیته درمانی است که از سال 1940 میلادی توسط فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود، امواج اولتراساند از نوع مکانیکی و امواج صوتی هستند که توسط یک کریستال پیزوالکتریک که درون پروب اولتراساند قرار دارد تولید می‌شود. این ارتعاشاتی که توسط پروب به بدن بیمار منتقل می‌شوند منجر به لرزش سلول‌ها در بافت‌های زیر پوست می‌گردند. این لرزش سلولی و حفره‌سازی‌هایی که در اثر امواج اولتراساند در بافت ایجاد می‌گردد منجربه اثرات گرمای عمقی و افزایش گردش خون و تسریع پروسه‌ی ترمیم بافتی و کاهش چسبندگی بافت‌ها می‌شوند. مشکلاتی از قبیل تاندونیست‌ها، بوریست‌ها، التهاب کپسول مفصل و چسبندگی‌های بافتی اسپاسم‌های عضلانی، ورم مفاصل و… به خوبی با اولتراسوند درمان می‌شوند.]

 

 1. آندومتریوز
  خانم دکتر ‘جانت بریتو’ (Janet Brito, PhD) یک روانپزشک بالینی و متخصص سکسولوژی از هونولولو [مرکز ایالت هاوایی] می‌گوید:
  «وقتی بافت قسمت درونی رحم بیش از حد رشد می‌کند و این رشد فراتر از چهارچوب و فضای اصلی رحم می‌رود —به دلیل ابتلا به بیماری آندومتریوز— ممکن است باعث به وجود آمدن دردهای ناخواسته در زمان دخول هنگام سکس بشود که نتیجه‌اش احساس تهوع و حال بد است.»
 • راه حل: زنان بسیاری با مشکل بیماری آندومتریوز مواجه هستند پس اگر هرگونه علائم این بیماری را مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید!

 

 1. واکنش عاطفی
  به گفته‌ی دکتر کری: «اگر در رابطه‌ا‌ی بد و ناسالم هستید که پارتنرتان با رفتار اشتباهش آزارتان می‌دهد، ارتباط بین ذهن و بدن کاملاً این امکان را به وجود می‌آورد که در طول سکس یا پس از سکس با آن فرد، احساس تهوع و حال بدی داشته باشید.»
  دکتر بریتو نیز می‌گوید: «اضطراب و تشویش می‌تواند باعث ایجاد تهوع و به هم خوردن حال فرد شود.»
  در سایر موارد اینگونه است: رابطه‌ای که در آن هستید رابطه‌ی سالمی‌ست و بیشتر اوقات از این که در کنار شریک جنسی‌تان هستید احساس خوشحالی هم می‌کنید اما اتفاقات بدی که در رابطه‌ی قبلی‌تان افتاده ممکن است باعث شود هنگام سکس با شریک جنسیِ جدید خود نیز آن احساسات منفی به سوی‌تان بازگردند و همین می‌تواند باعث شود از نظر فیزیکی هم احساس بدی پیدا کنید.
 • راه حل: اگر با شریک عاطفی جدید خود‌ احساس راحتی و امنیت می‌کنید، می‌توانید با وی درمورد ناراحتی‌های رابطه‌ی قبلی‌تان سخن بگوئید و یا با یک روانشناس درمورد ترک رابطه‌ی غیرسالم قبلی‌ خود و عوارض آن بر رابطه‌ی فعلی مشورت کنید (تکرار می‌شود: اگر با این کارها احساس راحتی و امنیت می‌کنید) یا تلاش کنید با عوارض منفی اتفاقات بدِ گذشته به نحوی برخورد کنید که بر رابطه‌ی سالم فعلی تاثیر منفی نگذارند.

 

 1. نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر
  اگر معمولاً پس از مصرف مواد مخدر مثلاً کشیدن گل و نوشیدن الکل اقدام به سکس می‌کنید باید بدانید این دو معروف‌اند به ایجاد حالت تهوع و حال بد برای مصرف‌کنندگانشان!
  دکتر کری توضیح می‌دهد: «اگر هر دو را با هم مصرف کرده باشید طبیعتاً احتمال این که حالتان به هم بخورد و تهوع داشته باشید بیشتر است. البته ترکیب مصرف الکل یا مواد مخدر به همراه یکی از مواردی که پیش‌تر ذکر شد نیز می‌تواند دلیل حال بد باشد. این هم باید گفته شود که الکل و مواد مخدر هر کدام به تنهایی می‌توانند دلیل بد شدن حال شما باشند.»
 • راه حل: پیش از انجام سکس، از مصرف الکل یا مواد مخدر پرهیز کنید، سپس سکس کنید و ببینید آیا باز هم حالتان بد می‌شود؟ اگر دیدید بعد از سکس حالتان نسبت به دفعات قبل بهتر است شاید بد نباشد برای حفظ سلامتی‌تان به بدنتان کمی استراحت داده و به کم کردن مصرف الکل و مواد مخدر فکر کنید!

 

 1. قورت دادن منی
  دکتر کری می‌گوید: «توجه شود: اینگونه نیست که منی طعم خوبی داشته باشد ولی کاملاٌ احتمال دارد پس از خوردن آن، حالتان بد شود و احساس مریضی کنید.»
 • راه حل: وقتی ساک زدن‌تان به پایان رسید و آب شریک جنسی‌تان آمد، به جای این که منی او را به بیرون تف کنید یا آن را قورت دهید (چون در هر دو حالت مقداری از آن را می‌خورید) سرتان را عقب ببرید تا در لحظه‌ای که شریک جنسی‌تان به ارگاسم می‌رسد آبش درون دهان شما نریزد. سپس ببینید که آیا باز هم مثل دفعات قبل حالت تهوع پس از سکس به شما دست می‌دهد یا خیر.

 

 1. مواد غذایی
  دکتر بریتو می‌گوید: «یکی دیگر از دلایل حالت تهوع با قورت دادن منی این است که اگر به مواد غذایی خاصی حساسیت داشته باشید و شریک جنسی‌تان قبل از سکس با شما آن را مصرف کرده باشد، بودن آن مواد در منی او می‌تواند باعث ایجاد واکنش ناشی از حساسیت یا آلرژی و در نتیجه بد شدن حالتان بشود. این مورد بسیار کمیاب و نادر است اما واکنش حساسیتی ناشی از داشتن آلرژی به مواد داخل منی می‌تواند باعث حال‌به‌هم‌خوردگی‌ست.»
 • راه حل: چک کنید اگر هر بار پس از سکس دهانی حالتان بد نمی‌شود، ممکن است مشکل در نوع غذاهایی باشد که شریک جنسی‌تان مصرف می‌کند و زمانی که حال‌تان پس از سکس دهانی بد شد بررسی کنید چه غذایی خورده بوده است. بهتر است با شریک جنسی‌تان درمورد مواد غذایی که به آنها حساسیت دارید حرف بزنید و به او بگوئید رژیم غذایی‌اش چگونه روی سلامتی شما تاثیر منفی می‌گذارد.

 

با وجود این که ممکن است برای عمل به این توصیه‌ها مجبور شوید اندکی عادت‌هایتان را تغییر دهید و مکالمات کوتاهی هم درمورد آنها با شریک جنسی‌تان داشته باشید، با در نظر گرفتن احتمالاتی که پیش‌تر ذکر شد می‌توان پی برد که دلیل بد شدن حال و تهوع پس از سکس چیست و دانستن آن می‌تواند باعث شود که (تقریباً بلافاصله) پس از سکس احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

 

منبع: https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a27208613/nausea-after-sex

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید