راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

سکس در دوران بارداری

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

کی گفته وقتی حامله‌ای دیگه زمان خوش‌گذرونی و شیطونی سررسیده؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که در دوران بارداری قید لذت‌های جنسی را بزنید. طی تمام تغییراتی که در این دوران تجربه می‌کنید، خوش‌بختانه باید بگوییم که زندگی جنسیتان می‌تواند تا حدود زیادی به همان شکل سابق ادامه پیدا کند.

آیا می‌توانیم در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشیم؟

بله، طبق گفتۀ متخصصان، انجام روابط جنسی در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر است، اگرچه با شرایط خاص. برخی از پزشکان ممکن است توصیه کنند که زنان بارداری با شرایط خاص که احتمال سقط جنین دارند، از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنند تا از انقباضات رحمی پیش از موعد جلوگیری شود. اما این موارد خاص نمی‌توانند به همه زنان باردار اعمال شوند. بنابراین، بهتر است در صورت تجربه عوارض رایج دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

به علاوه، مزایای زیادی برای رابطه جنسی در دوران بارداری وجود دارد، از جمله کاهش سطح هورمون کورتیزول که در اثر استرس بالا ترشح می‌شود، افزایش جریان خون در واژن، ارگاسم که برای مغز خواص مثبت دارد، کاهش استرس، نشان دادن توجه به خود، و افزایش ترشح هورمون‌های دوپامین و اوکسی‌توسین که در ایجاد حس مثبت نقش دارند.

همچنین، باید به خاطر داشت که پس از زایمان ممکن است نیاز به وقفه‌ای در زندگی جنسی داشته باشید، اما با استفاده از منابع مختلف می‌توانید به تدریج به رابطه جنسی بازگردید.

بهترین پوزیشن‌های سکس در دوران بارداری

«دایانا اُکونیوسکی»، متخصص زنان و زایمان، مدیر ارشد سایت Ob Hospitalist Group، عضو هیئت متخصصین آسیب‌شناس استخوان و عضله آمریکا و متخصص عارضه‌های دوران یائسگی، با اطلاعات و تجربیات خود، به این نتیجه رسیده که اکثر پوزیشن‌های سکس برای زنان باردار کاملاً بی‌ضرر هستند، تنها شرط این است که خانم‌های باردار با انجام آن‌ها تحت فشار قرار نگیرند. به عبارت دیگر، در دوران بارداری، می‌توانید با کمی خلاقیت، به پوزیشن‌هایی برای انجام روابط جنسی بپردازید که برای شما مطمئن و راحت باشد.

او توصیه می‌کند که می‌توانید در این دوران همان پوزیشن‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید، با این شرط که برای شکم در حال رشد شما مشکلی ایجاد نکنند. برای مثال، در سه‌ماهۀ آخر بارداری که فشار بیشتری وجود دارد، گزینه‌های زیادی برای انجام روابط جنسی وجود دارد.

با توجه به این موضوع، برای سه‌ماهه‌های مختلف بارداری، 11 پوزیشن بی‌خطر و مناسب برای انجام روابط جنسی معرفی شده‌اند، که می‌تواند گزینه‌های خوبی برای شما باشد.

1. قیچی (Scissoring)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

یکی از بهترین پوزیشن‌های برای سه‌ماۀ اول و دوم بارداری، پوزیشن قیچی است. برای انجام این شیوۀ ملایم سکس در بارداری، یکی از شما به پهلو دراز می‌کشد و یکی از پاهایش را بالا نگه می‌دارد و پارتنر دیگر با انجام حرکت مشابه اما در جهت برعکس، طوری در مقابل شما قرار می‌گیرد که سرش در کنار پای شما و پاهایش در کنار سر شما قرار بگیرد. برای تأثیر بیشتر، پاهایتان را باز بگذارید که پای دیگر پارتنرتان که پایین و بی‌حرکت است، زیر شما قرار بگیرد و به این ترتیب به‌هم نزدیک‌تر باشید. خانم‌های باردار در این پوزیشن می‌توانند با ملایمت واژنشان را به آلت تناسلی پارتنرشان بمالند یا پارتنرشان در این حالت به واژن او با ملایمت دخول کند. دخول آرام و ملایم از ویژگی‌های این پوزیشن است.

2. روش سگی (Doggy Style)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

یکی از پوزیشن‌هایی که دخول در آن از عقب انجام می‌شود و در تمام سه دورۀ سه‌ماهۀ بارداری قابل انجام است و به‌خصوص در سه‌ماهۀ آخر، به‌دلیل واردکردن کم‌ترین فشار به مهره‌های کمر، لگن و شکم، پوزیشن ایده‌آلی است. طبق روال همیشگی پوزیشن سگی، شما روی دست‌ها و زانو‌هایتان قرار می‌گیرید. در این حالت پارتنر شما از پشت سکس دهانی یا دخول را انجام می‌دهد. بسته به این‌که چقدر زمان تا زایمان شما باقی مانده باشد، ممکن است ماندن در این حالت برای شما سخت باشد. بنابراین بهتر است وزن بدنتان را به بالش یا کاناپه تکیه بدهید و در این حالت از سکس لذت ببرید.
به‌دلیل امکان دخول عمیق‌تر در پوزیشن سگی، حتماً از خانم باردارتان حین سکس بپرسید که با چه عمقی از دخول راحت است. هم‌چنین با قراردادن بالشی بین خودتان و پارتنرتان، فاصلۀ بینتان قابل تنظیم‌شدن است و از دخول خیلی عمیق جلوگیری می‌شود. «وندی تروباو» (Wendie Trubow)، متخصص سلامت زنان برای جلوگیری از دخول عمیق به داخل واژن، استفاده از O-nuts را توصیه می‌کند: «اُ-ناتس، به‌شکل حلقه‌هایی هستند که دور کیر یا اسباب‌بازی‌های جنسی قرار می‌گیرند تا از دخول خیلی عمیق جلوگیری کنند».

3. روی میز (Tabletop)

Tabletop

این حالت را می‌توان به‌عنوان یکی از روش‌های خلاقانه برای انجام پوزیشن کلاسیک «میشنری» (missionary) در نظر گرفت. همان‌طور که «غفرانی» توضیح می‌دهد، به‌جای این‌که هردو در تخت دراز بکشید، شخص باردار روی سطح راحتی (مثل میز، رخت‌خواب و…) دراز می‌کشد و باسنش را به لبه تکیه می‌دهد و پارتنرش در حالت ایستاده دخول را انجام می‌دهد. پارتنرتان در این پوزیشن پاهای شما را نگه می‌دارد و رخت‌خواب یا میز وزن شما را تحمل می‌کند. بنابراین دست‌های شما برای تحریک کلیتوریس یا ماساژدادن سینه‌هایتان آزاد است.
حتماً در سه‌ماهۀ اول و دوم این پوزیشن را امتحان کنید. انجام این پوزیشن تنها به‌شرطی در سه‌ماهۀ سوم مجاز است که منجر به احساس خستگی و ناراحتی در خانم باردار نشود.

4. دختر گاوچران (Cowgirl)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

برای کسانی که پارتنرشان کیر یا آلت مصنوعی دارد، پوزیشن دختر گاوچران (Cowgirl) یکی از بهترین شیوه‌ها برای تحریک کلیتوریس حین مالیده‌شدن بدن‌ها به یکدیگر و دخول هم‌زمان است. برای انجامش باید پاها را دو‌طرف کمر پارتنرتان بگذارید و روی او قرار بگیرید. پارتنرتان که زیر شما دراز کشیده، زانوهایش را خم‌ می‌کند. اگر هم بخواهید همین پوزیشن را به‌صورت برعکس هم می‌توان انجام داد. درست مثل حالت قبلی، شما در بالا قرار می‌گیرید اما رو به پارتنرتان نیستید.
پوزیشن‌هایی که حالت به‌اصطلاح «سوارکاری» دارند، از گزینه‌های ایده‌آل برای هر سه دورۀ سه‌ماهۀ بارداری هستند. فرقی ندارد که پشت به او هستید یا رو به او نشسته‌اید. در هر دو حالت وزن بدنتان فشاری به شکم و بچه نمی‌آورند و در عین حال کاملاً به میزان و شدت دخول و ضربه‌ها کنترل دارید.
برای راحتی بیشتر، این حالت را هم امتحان بکنید: پارتنرتان کمر یا باسن شما را با دو دست کمی بالاتر نگه می‌دارد و با ملایمت به داخل واژن دخول می‌کند. زحمت کم‌تر، لذت بیشتر.

5. میشنری (Missionary)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

اگر می‌خواهید یک پوزیشن میشنری (missionary) تمام عیار را تجربه کنید، حتماً حواستان به راحتی خودتان حین سکس باشد. با این‌که دراز کشیدن به پشت در سکس دوران بارداری کار خطرناکی است، اما دکتر «غفرانی» توضیح می‌دهد که براساس مطالعات، اگر خانمی با درازکشیدن حین سکس در دوران بارداری مشکلی ندارد و دچار تنگی نفس یا خستگی نمی‌شود، انجام این پوزیشن اشکالی ندارد.
بهترین زمان برای انجام این پوزیشن سه‌ماهۀ اول و دوم بارداری است. اگر خواستید بعد از این مدت هم انجامش بدهید، به این نکتۀ «استرلینگ» (Sterling) توجه داشته باشید :«با نزدیک‌شدن به هفتۀ 20 تا 24 بارداری، رحم شما به‌دلیل وزن نوزاد، فشار زیادی به سیاهرگ اصلی بدن وارد می‌کند که یکی از اصلی‌ترین رگ‌هایی است که از قلب به رحم می‌رسد و در تأمین اکسیژن بدن نوزاد نقش حیاتی دارد».

6. نیلوفر آبی (Lotus Position)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

برای سه‌ماهۀ اول و دوم، پوزیشن نیلوفر آبی عالی است و بسته به سایز شکم شما، در سه‌ماهۀ سوم نیز به‌عنوان پوزیشنی برای دخول یا حتی بدون انجام دخول مناسب است. از پارتنرتان بخواهید که در حالتی که برایش سخت نباشد، صاف روی صندلی بنشیند. بعد روی پاهایش، طوری که لگن شما بین پاهای او قرار بگیرد، نشسته و پاهایتان را دور کمرش حلقه کنید. نیلوفر آبی پوزیشنی عرفانی و عاشقانه است. حین سکس در حالت نیلوفر آبی به چشم‌های هم نگاه کنید، هم‌دیگر را ببوسید و از لمس‌کردن و نزدیکی زیاد به یک‌دیگر لذت ببرید.

7. پوزیشن دربازکن (The Corkscrew)

 

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

«غفرانی» می‌گوید: «خیلی‌ها موقع سکس از پشت، ترجیح می‌دهند به یک سمت دراز بکشند». شاید دلیلش این باشد که ،به‌خصوص در دوران بارداری، تنها کاری که به‌عنوان دریافت‌کنندۀ سکس لازم است انجام بدهید، دراز کشیدن روی یک سمت بدنتان است. کسانی که سه‌ماهۀ اول و دوم بارداری را تجربه می‌کنند، از انجام این پوزیشن آرامش‌بخش، خیلی لذت می‌برند. اما اگر تصمیم گرفتید در سه‌ماهۀ سوم این پوزیشن را انجام بدهید باید خیلی مراقب باشید؛ ممکن است در آن دوران انجامش برای شما راحت نباشد.
روی باسن و ساعدهایتان، نزدیک به لبۀ تخت (صندلی، تشک یا حتی سنگ اوپن!) تکیه بدهید و ران‌هایتان را کاملاً نزدیک به‌هم نگه دارید. حین دخول با کیر یا آلت مصنوعی، این امکان برای پارتنرتان فراهم است که بدنتان را هم‌زمان لمس کند و ماساژ بدهد. اگر برایتان دشوار نبود، شما هم هماهنگ با ریتم و سرعت ضربه‌های پارتنرتان، باسنتان را به‌جلو حرکت بدهید و در دخول با او سهیم باشید.

8. حالت ایستاده (راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

یکی از ساده‌ترین شیوه‌های سکس در دوران بارداری که برای انجامش تنها لازم است کنار دیوار یا تخت بایستید و پاهایتان را کمی از هم باز کنید. پارتنرتان کمر شما را با دستانش نگه می‌دارد و با کیر یا آلت مصنوعی دخول را انجام می‌دهد. این پوزیشن کمک می‌کند فشاری به شکم شما وارد نشود و هم‌زمان می‌توانید درمورد عمق و قدرت حرکات پارتنرتان حین دخول، او را راهنمایی کنید. اگر دوست‌داشتید کمی زیاده‌خواه‌تر باشید و کلیتوریستان را هم‌زمان با دست تحریک کنید.
انجام این پوزیشن برای تمام طول بارداری مناسب است، ولی حفظ تعادل بعد از هفتۀ 26 بارداری کمی دشوار می‌شود.)

9. لپ‌تاپ (The Laptop)

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

به لیست روش‌هایی که در ماه‌های اول تا دوم بارداری انجام می‌دهید، این مورد را نیز بیفزایید. پشت به پارتنرتان، درحالی که روی صندلی نشسته، روی پاهایش می‌نشینید. صندلی که برای این‌کار انتخاب می‌کنید نباید دسته داشته باشد. بقیۀ کار را پارتنرتان برایتان انجام می‌دهد. در این حالت هم می‌توانید بدن‌هایتان را به‌هم بمالید یا با حرکات ضربه‌ای به واژن دخول کنید. در پوزیشن لپ‌تاپ مزیت‌های زیادی وجود دارد: نشستن در این حالت امکان تحریک بیشتر نقطۀ G را فراهم می‌کند و از آن‌جایی که شکم‌تان مزاحمتی در این پوزیشن ایجاد نمی‌کند، می‌توانید بهترین زاویه را برای انجامش پیدا کنید. اگر علاقه‌مند به این کار هستید، با دست فاصلۀ بین مقعد و آلت تناسلی یا بیضه‌های پارتنرتان را بمالید یا کلیتوریستان را تحرک کنید.

10. قاشقی (Spoon) ولی سکسی

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

خانم‌های بارداری که در سه‌ماهۀ پایانی بارداری قرار دارید، این پوزیشن خسته و صمیمی مخصوص شما ابداع شده است. روی یک طرف دراز بکشید و کمی زانوها را خم کنید. پارتنر شما دقیقاً باید حرکت یکسانی را پشت سر شما انجام بدهد. نحوۀ قرارگرفتن بدن‌های شما به‌گونه‌ای است که صورت هردوی شما در یک جهت قرار می‌گیرد. در همین حالت پارتنرتان از پشت با کیر، اسباب‌بازی یا انگشتانش دخول را بدون هیچ‌گونه فشاری به مثانه، شکم یا بچۀ شما انجام می‌دهد.
از آن‌جا که در این پوزیشن دخول عمیق کمی دور از دسترس است، پارتنرتان با گرفتن شانه‌هایتان به عمیق‌تر شدن دخول کمک می‌کند. در عین حال، شما هم از فرصت استفاده می‌کنید و در حالی که در آغوش پارتنرتان خودتان را مچاله کرده‌اید از تحریک و ارضاشدن لذت می‌برید.
پوزیشن قاشقی برای تمام دوران بارداری مناسب است و حتی زمانی که در بزرگ‌ترین سایزتان هستید و بیشترین فشار را روی بدنتان احساس می‌کنید، یعنی درست نزدیک زایمان قابل انجام است.

 

نکات و ترفند‌های مهم برای لذت بیشتر رابطه جنسی در دوران بارداری

لذت بیشتر رابطه

سکس دوران بارداری با روابط جنسی شما در سایر اوقات و پیش از زمانی که نوزادی در رحم شما شروع به رشد کند، فرق می‌کند، ولی به این معنی نیست که قرار است چیزی از لذت سکس در این دوران کم شود.
1. نگران ظاهرتان نباشید
اولین قدم در دوران بارداری پذیرفتن و عشق‌ورزیدن به بدن در حال تغییر شما است. «غفرانی» معتقد است که برای لذت‌بردن از سکس باید «دست از افکار بیهوده بردارید و خودتان را درگیر نگرانی‌های بی‌مورد نکنید. نگرانی‌ها همیشه جلوی احساس شهوت و آرامشتان را می‌گیرند و نمی‌گذارند به ارگاسم برسید».

2. از بالش برای راحتی بیشتر کمک بگیرید
به‌گفتۀ «مکنزی»، «برای دسترسی بیشتر، از بالش برای بالانگه‌داشتن باسنتان حین دخول استفاده کنید. بالش‌های استوانه‌ای شکل برای این منظور بهترند. اگر تصمیم داشتید به پهلو دراز بکشید، برای مراقبت بیشتر از شکم و بچه، از بالش‌های قدی یا (body pillow) استفاده کنید».

3. از چندین روش به‌طور هم‌زمان برای تحریک‌کردن استفاده کنید
ضمن لذت‌بردن از سکس در کنار پارتنرتان، به‌قول معروف با یک تیر دو نشان بزنید و قسمت‌های مختلف بدن مثل کلیتوریس را هم به‌طور هم‌زمان تحریک کنید. برای این‌منظور استفاده از ویبراتور کاملاً کاربردی و مؤثر است و البته با انگشت (شاید هم دو انگشت) هم می‌توانید کار ویبراتور را انجام بدهید.
در مواقعی که حوصله و انرژیش را دارید، تمرکزتان را روی لذت‌دادن به پارتنرتان بگذارید و نوک سینه‌ها، کلیتوریس، کیسۀ بیضه و مقعد را با دست یا اسباب‌بازی‌های جنسی تحریک کنید.

4. لوبریکانت استفاده کنید
برخی از زنان در دوران بارداری ترشحات واژنشان چندبرابر می‌شود، در نتیجه حین سکس نیز نیازی به رطوبت بیشتر ندارند. اما از طرف دیگر، هورمون‌هایی که در دوران بارداری ترشح می‌شوند ممکن است منجر به خشکی واژن شوند. پس برای جلوگیری از خشکی واژن و هرگونه حس ناراحت‌کننده حین سکس، لوبریکانت را فراموش نکنید. (البته درصورتی که قرار است سکس مقعدی داشته باشید، داشتن لوبریکانت الزامی است!)

5. بدنتان را به شیوه‌های مختلف تسکین بدهید
«مکنزی» درمورد ناراحتی‌های جسمانی دوران بارداری می‌گوید: «بیشترین دلایلی که باعث می‌شود از سکس در دوران بارداری لذت نبریم، تهوع و استفراغ در این دوران است. با مشورت پزشک، بهترین شیوه‌های کنترل حالت تهوع را پیدا کنید و اگر ساعت‌های خاصی از روز از شدت این حس در شما کاسته می‌شود، زمان معاشقه را به این ساعات موکول کنید».
درمورد دردهای دوران بارداری، مثل کمردرد و درد لگن، «مکنزی» توصیه می‌کند که در صورت لزوم به جلسات فیزیوتراپی یا ماساژدرمانی بروید. در طول سکس نیز، روی دست‌ها و زانوها یا دست‌ها و ساعد تکیه بدهید تا از فشاری که به کمر و پشت شما وارد می‌شود کاسته شود.

6. حتماً به سکس مقعدی هم فکر کنید
سکس مقعدی انواع مختلفی دارد و بیشتر پوزیشن‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم برای انجام سکس مقعدی نیز کاربردی هستند. اگر قرار است پارتنرتان از پشت دخول را انجام بدهد، به پهلو دراز بکشید و در پوزیشن قاشقی قرار بگیرید یا در حالت سگی انجامش بدهید، روی پاهای پارتنرتان بنشینید و خیلی حالت‌های دیگری که برای سکس مقعدی امکان‌پذیر هستند.
در تمام ماه‌های بارداری مجاز به داشتن سکس مقعدی هستید و این نوع رابطۀ جنسی به شما کمک می‌کند که کم‌ترین فشار را به شکمتان وارد کنید. با این وجود، خون‌ریزی مقعدی و بواسیر از عوارض رایج در دوران بارداری هستند، بنابراین همان‌طور که دکتر «غفرانی» می‌گوید، «امکان دارد انجام سکس مقعدی در این دوران سخت‌تر باشد و حتی منجر به خون‌ریزی شود».
یادتان باشد که برای دخول به مقعد حتماً از لوبریکانت استفاده کنید و برای جلوگیری از انتقال هرگونه باکتری از کاندوم استفاده کنید و اگر برای دخول از انواع اسباب‌بازی‌ها استفاده کردید، هرگز بدون ضدعفونی‌کردن آن‌ها را وارد واژن نکنید.

7. اگر در شرایط مناسبی نیستید، دخول را از برنامه حذف کنید
حتی اگر پارتنرتان کیر داشته باشد، دخول تنها راه لذت‌بردن از سکس به‌حساب نمی‌آید. خودارضایی دونفره و سکس دهانی، راه‌های دیگری هستند که با آن‌ها در این دوران می‌توانید لذت جنسی را تجربه کنید.

8. معاشقه و آغوش‌های غیرجنسی را امتحان کنید

امکان دارد که احساسات و تجربیات جدید شما در دوران بارداری، منجر به بروز تغییراتی در روابط شما با پارتنرتان شوند. گاهی اوقات خیلی با هم گرم هستید و ممکن است زمان‌هایی هم زیاد میل جنسی نداشته باشید. اما با این وجود، «استرلینگ» توصیه می‌کند که باید از روش‌های مؤثری که بتواند به ارضای نیازهای جنسی هردو طرف کمک کند، آگاهی پیدا کنید.
گزینه‌های پیشنهادی «استرلینگ» برای لذت و معاشقه در دوران بارداری:

  • هم‌دیگر را ماساژ بدهید
  • موهای یک‌دیگر را نوازش کنید
  • برهنه هم‌دیگر را در آغوش بگیرید
  • درحالی که در کنار هم دراز کشیده‌اید با هم صحبت کنید
  • سکس دهانی داشته باشید
    یادتان نرود که همیشه، بدون هیچ دلیل و انگیزۀ جنسی هم یک‌دیگر را در آغوش بگیرید.

چیزهایی که باید به‌خاطر داشته باشید

راهنمای کامل سکس و رابطه جنسی در دوران بارداری+10 پوزیشن

با پزشکتان مشورت کنید

«استرلینگ» معتقد است که مشورت با پزشک و درک توصیه‌های او در مورد تمام نگرانی‌ها و سردرگمی‌های جنسی شما، اهمیت زیادی دارد. مثلاً دقت کنید که آیا به‌نظر پزشک شما هرگونه رابطۀ جنسی برایتان در این دوران خطرناک است یا فقط نباید دخولی به داخل واژن صورت بپذیرد؟
اگر پزشکتان شما را از داشتن سکس منع نمی‌کند، شما هم خودتان را از داشتن نزدیکی و معاشقه محروم نکنید. البته همیشه مراقب باشید و احتیاط کنید.
تنها نکتۀ بسیار مهم، این است که اگر بارداری شما شرایط خاصی را برای شما به‌وجود آورده یا با سکس در معرض خطر قرار می‌گیرید، پزشکتان باید شما را در این زمینه مطلع کند. همان‌طور که «غفرانی» توضیح می‌دهد، اگر جفت نوزاد ورودی رحم را مسدود کرده باشد، سکس یا ارگاسم (که هردو می‌توانند سبب انقباضات رحمی شوند)، ممکن است باعث خونریزی واژن در شما شوند و اگر کیسۀ آب پاره شود، زمینه برای ورود باکتری‌های مختلف به داخل رحم فراهم می‌شود. در چنین مواردی، مگر با اجازۀ پزشک، از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید.

تا جای ممکن، به‌پشت دراز نکشید
در ماه‌های اولیۀ بارداری، همان‌طور که «استرلینگ» به آن اشاره می‌کند، «رحم و نوزاد فشاری به رگ‌ها وارد نمی‌کنند و به همین دلیل، برای سکس می‌توانید به پشت دراز بکشید. اما در همین دوران نیز ممکن است حالت تهوع و اسید معده شما را آزار بدهد.
اما معمولاً و به‌خصوص با نزدیک‌شدن به زمان زایمان، باید از درازکشیدن به پشت خودداری کنید تا خون بهتر در جریان قرار بگیرد و اکسیژن کافی به جفت برسد»
.
تاکنون دلایل کافی برای اثبات تأثیر سکس در ماه‌های آخر بارداری و جلوافتادن زایمان یافت نشده است.
«اُکونیوسکی» می‌گوید: «داشتن سکس، طبق فرضیات، ممکن است به دلیل تحریک فیزیکی بخش پایینی رحم و ترشح هورمون اکسی‌توسین در اثر ارگاسم، تأثیر اسید چرب موجود در مایع منی به نام پروستاگلاندین یا انتقال هرگونه باکتری حین سکس، منجر به تحریک انقباضات رحمی و سقط جنین شود».
اما همان‌طور که «اُکونیوسکی» در ابتدای صحبتش می‌گوید، هنوز شواهد و مدارک کافی برای منع هرگونه رابطۀ جنسی در طول بارداری وجود ندارد. در واقع می‌توان گفت که حتی پژوهش‌هایی نیز به نتایج عکس دست پیدا کرده‌اند: در مطالعۀ سال 2001 در زنانی که در سه‌ماه پایانی بارداری سکس داشتند، هیچ نشانه‌ای از زایمان پیش از هنگام مشاهده نشد و برعکس، خطر هرگونه آسیب به رحم کاهش پیدا کرد.

 

سخن پایانی

رابطه دوران بارداری

با مطالعۀ این پست، اطلاعات کافی برای داشتن سکس بی‌خطر در دوران بارداری را به ‌دست آوردید. بنابراین دیگر جایی برای نگرانی وجود ندارد و با خیال راحت می‌توانید از سکس با پارتنرتان لذت ببرید.
همان‌طور که «مکنزی» در این مورد تأکید می‌کند، «4 سانتی‌متر طول گردن رحم، خود رحم، جفت و مایع آمنیوتیک از نوزاد شما محافظت می‌کند. بنابراین کم‌ترین فشار یا آسیبی کودک شما را تهدید نمی‌کند».
برای احساس آرامش بیشتر و ارتباط نزدیک‌تر با بدن خودتان در دوران بارداری، حتما قبل از بارداری به کلاس‌های یوگا بروید و در دوران بارداری تمرینات کششی انجام بدهید.

 

 

 

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید