14 دلیلی که موقع سکس به اندازه کافی خیس نمی شوید

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

این باور به همه ی ما خورانده شده که موقع برانگیخته شدن واژن مان هم باید اتوماتیک خیس شود. با اینکه خیس بودن میتواند نشانه ی آماده بودن تان برای سکس باشد ولی لزوما همیشه به آن ختم نمیشود.
از نظر تکنیکی ترشح مایعات و لزج بودن بخشی از داشتن واژن است. دکتر “مینکین” متخصص زنان و زایمان و علوم باروری دانشکده پزشکی yale میگوید :‌” اگر واژن تان ناگهان بیشتر از حالت عادی خیس شود میتواند به این معنی باشد که حشری شده اید و آماده ی دخول هستید.”
ولی دلایل زیادی وجود دارد که باعث میشود حتی موقعی که حشری هستید هم حس کنید به اندازه کافی خیس نیستید و آمادگی سکس را ندارید. به گفته ی دکتر “شپرد” متخصص زنان و زایمان و موسس Sanctum Med + Wellness مشکل خشکی واژن شایع تر از چیزی است که زنان فکر میکنند. معمولا اگر نمیتوانید بیشتر از یک حد خاصی خیس شوید مشکل خاصی نیست ، چون دلیل آن میتواند مسئله ی ساده ای مثل آناتومی خاص بدن تان و یا یک عفونت قارچی معمولی باشد.
اگر آنقدری که دلتان میخواهد خیس نمیشوید وقت را تلف نکنید و برید سراغ روان کننده. دکتر “شپرد” میگوید: “خیلی از مردم فکر میکنند روان کننده برای آدم های پیر و کسانی که مشکل دار هستند ساخته شده ، تمام تلاش من این است که این باور غلط را از بین ببرم.”
به گفته ی دکتر “شپرد” استفاده از روان کننده روش سریع و آسانی است تا هر موقع که اراده کردید واژن تان را خیس کنید.
البته دلایل زیادی وجود دارد که میتواند باعث شود واژن تان به اندازه کافی خیس نشود و خیلی از آنها همیشه واضح و مشخص نیستند. موارد زیر جزو رایج ترین دلایل خشکی واژن هستند.

1.به طور طبیعی کم ترشح میکنید

دکتر “شپرد” میگوید :‌ “واژن هر کس موقع سکس میزان مایع متفاوتی را ترشح میکند.” همانطور که در باشگاه همه به یک اندازه عرق نمیکنند و بعضی از مادرها بیشتر از بقیه شیر دارند، میزان ترشحات واژن زنان هم با یکدیگر متفاوت است. او ادامه میدهد :‌” بعضی ها کم ترشح میکنند ، بعضی ها متوسط و بعضی ها هم زیاد. اگر شما جزو دسته ی اول هستید بهترین راه حل استفاده از روان کننده است.”

2.به اندازه کافی عشق بازی نمیکنید

تا حالا شده موقع تماشای صحنه ی سکسی فیلمی که در آن دو نفر شروع میکنند به لب گرفتن و در عرض 30 ثانیه به ارگاسم میرسند ازخودتان بپرسید “چطور زنه اینکار را کرد؟!” حقیقت این است که در زندگی واقعی همچین خبرایی نیست. دکتر “مینکین” میگوید : “اگر زنی به من مراجعه کند و در مورد اینکه موقع سکس به اندازه ی کافی خیس نمیشود گلایه کند اولین سوال من از او این است که آیا به اندازه ی کافی عشق بازی میکند یا نه”
اگر کسل و بی علاقه هستید یا اصلا نمی توانید با پارتنرتان ارتباط برقرار کنید و به او جذب شوید احتمالا حشری شدن و خیس شدن برایتان سخت تر خواهد شد. (ولی همانطور که قبلا هم گفتم دلایل زیادی برای خیس نشدن واژن تان وجود دارد که هیچ ربطی به میزان برانگیختگی جنسی شما یا جذب شدن به پارتنرتان ندارد.)

3. عفونت قارچی دارید

اگر معمولا با خیس شدن واژن تان مشکلی ندارید ولی جدیدا حس میکنید میزان ترشح واژن تان کمتر شده احتمال دارد که دچار عفونت شده باشید. دکتر “مینکین” میگوید :‌ “یکسری مشکلات و اختلالات واژنی هستند که میتوانند باعث خشکی واژن شوند و عفونت قارچی یکی از رایج ترین آنهاست.” با اینکه شاید خشکی واژن تان تنها علائم عفونت باشد ولی معمولا دچار حس خارش هم میشوید. اگر شک دارید که دچار عفونت قارچی هستید یا نه بهتر است برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.

4.بچه شیر می دهید

قاعدتا در دروان حاملگی و زایمان بدن دچار تغییرات هورمونی عمده ای میشود. یکی از این تغییرات به شیر دادن مربوط میشود. “پرولاکتین” هورمونی است که باعث تولید شیر میشود و قاعدتا سطح این هورمون در مادران شیر ده بالاست. مشکل اینجاست که این هورمون میتواند سطح هورمون “استروژن” را کاهش دهد و باعث خشکی واژن شود. ولی خبر خوب این است که به گفته ی دکتر “مینکین” استفاده از روان کننده و مرطوب کننده واژن در دوران پس از زایمان هیچ خطری ندارد.

5. در حال تجربه پیش-یائسگی یا یائسگی هستید

به مرور با کند شدن چرخه قاعدگی تان ( معمولا در دهه ی چهل سالگی و بعضی اوقات در اواسط دهه سی سالگی) تخمدان تان “استروژن” کمتری تولید میکند و بافت واژن تان به مرور نازک تر و خشک تر میشود. به گفته ی دکتر “مینکین” در این شرایط هم استفاده از روان کننده و مرطوب کننده واژن خیلی به شما کمک میکند.

6.قرص های ضد بارداری مصرف میکنید

دکتر “مینکین” میگوید : “هورمون استروژن عاملی است که موجب خیس شدن واژن میشود و مصرف قرص های ضد بارداری دوز پایین میتواند باعث کاهش ترشحات واژن شود. مثل همیشه روان کننده راه حل ساده ی این مشکل است ولی اگر از قرصی که مصرف میکنید راضی نیستید میتوانید به پزشکتان مراجعه کنید تا نوع دیگری را برای شما جایگزین کند.

7.داروهای خاصی مصرف میکنید که باعث خشکی واژن تان میشود

بعضی از داروها هستند که ترشحات واژن تان را مختل میکنند. “آنتی هیستامین” جزو این گروه از داروها هستند. این داروهای بدون نسخه که در هر داروخانه ای پیدا میشوند میتوانند باعث خشکی سینوس ها و همچنین واژن تان شوند. دکتر “شپرد” میگوید :‌ “مصرف این داروها برای درمان آلرژی میتواند باعث خشکی مجرای واژن و کاهش ترشحات آن شود.”
“آکوتان” یکی دیگر از این داروهای مشکل ساز است. این داروی قوی برای درمان آکنه عموما با نام “ایزوترتینوئین” شناخته میشود. این دارو میزان چربی سبوم (چربی ای که توسط غدد سباسه تولید میشود) را کاهش و باعث کوچک تر شدن غدد چربی ساز (سباسه) افراد میشود. از آنجایی که خشک کردن اثر اصلی این دارو است امکان خشکی پوست ، چشم ها ، بینی و همچنین واژن وجود دارد.
به گفته ی دکتر “مینکین” داروهای ضد افسردگی میل جنسی افراد را کاهش میدهند. او میگوید : “داروهای ضد روان‌پریشی مکانیزم مشابهی با “پرولاکتین” (که در مورد چهارم درباره آن توضیح داده شد) دارد ، یعنی این داروها با افزایش میزان “پرولاکتین” باعث کاهش “استروژن” و نتیجتا خشکی واژن میشوند.

8.نزدیک پریود تان هستید

شاید تاحالا متوجه تغییر میزان ترشحات واژن تان در زمان پریودتان شده باشید. بله درست شنیدید ، پریود معمولا روی خیسی واژن تان تاثیر میگذارد. بعد از تخمک گذاری و قبل از پریود شدن امکان خشکی واژن وجود دارد. دکتر “وایدر” متخصص سلامت زنان میگوید :‌ “در زمان شروع پریود سطح “استروژن” و “پروژسترون” شما کاهش می یابد که میتواند باعث خشکی واژن تان شود.”

9.از روان کننده بر پایه آب استفاده می کنید

با اینکه روان کننده ها به طور کلی واژن تان را خیس تر میکنند ولی به گفته ی دکتر “وایدر” روان کننده هایی که بر پایه آب هستند معمولا خیلی سریع خشک میشوند و مجبور می شوید تا مقدار بیشتری از آنها را استفاده کنید، همین مسئله باعث میشود تا با خودتان فکر کنید واژن تان از چیزی که واقعا هست خشک تر است.

10.دچار بیماری و مشکل خاصی هستید

دکتر “مینکین” میگوید :‌ “شرایط خاصی مثل اختلالات تیروئیدی ، سندرم شوگرن (یک نوع اختلال سیستم ایمنی) معمولا با خشکی چشم و دهان و همچنین واژن همراه هستند.” آیا خشکی واژن تان یکی از چندین عوارض ناخوشایندی است که به خاطر بیماری تان تجربه میکنید؟ بهتر است در این باره با پزشکتان صحبت کنید.

11.زیاد واژن تان را تمیز میکنید (دوش واژن)

طبق گفته ی مرکز سلامت زنان ، دوش واژن میتواند باعث حساسیت و خشکی واژن تان شود. به گفته ی دکتر “مینکین” این تنها یکی از دلایلی است که باید دوش واژن را کنار بگذارید چون اینکار همچنین میتواند باعث شسته شدن باکتری های مفید و کاهش PH واژن تان شود و شرایط مناسبی را برای رشد باکتری های مضر فراهم کند ، به زبان ساده تر : به عفونت سلام کنید!

12.سیگار میکشید

ترشحات واژن نتیجه ی افزایش جریان خون به این ناحیه است. حالا اگر گفتید یکی دیگر از مضرات سیگار کشیدن چیست؟ به گفته ی دکتر “شپرد” سیگار کشیدن باعث کاهش گردش جریان خون میشود. پس با کاهش جریان خون به سمت ناحیه لگن قاعدتا ترشحات واژن هم کاهش می یابد. این هم یک دلیل دیگر برای ترک سیگار!

13.شدیدا تحت فشار و استرس هستید

معلوم است که اضطراب و بی قراری و دغدغه های فکری تان برانگیخته شدن و خیس شدن را برایتان سخت تر میکند. انجام تمریناتی که به آرامش و ریلکس شدن تان کمک میکنند میتوانند تاثیر مثبتی روی عملکرد جنسی تان داشته باشند.
ولی مشکلات سلامت روانی جدی تری مثل افسردگی میتواند روی میل جنسی تان هم اثر منفی بگذارد. دکتر “وایدر” میگوید ‌: “افسردگی میتواند به طور قابل ملاحظه ای روی میل جنسی و شهوت افراد تاثیر بگذارد چون افسردگی ذوق افراد نسبت به لذت بردن و توانایی تجربه آن را برایشان از بین میبرد.”
داروهایی مثل “مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)” هم میتوانند باعث کاهش میل جنسی شما شوند و خیس شدن را برایتان سخت تر کنند. اگر دچار افسردگی هستید و برای خیس شدن موقع سکس مشکل دارید و این قضیه شما را آزار میدهد بهتر است با پزشکتان در این مورد صحبت کنید.

14.به اندازه ی کافی آب نمی نوشید

میدانم حتما تا حالا از هزار نفر این حرف را شنیده اید. “انجمن ملی علوم ، مهندسی و پزشکی آمریکا” پیشنهاد میکند که زنان باید به طور روزانه یازده و نیم فنجان مایعات دریافت کند (حالا چه با مصرف مایعات یا مواد غذایی). واقعیت این است که اگر بدنتان به اندازه ی کافی آب دریافت نکند در توانایی خیس شدن تان اختلال ایجاد میشود. دکتر “وایدر” میگوید :‌ “کمبود آب همانطور که باعث خشکی پوست تان میشود باعث خشکی واژن تان هم میشود.” همچنین اگر بدن تان کم آب باشد احتمالا اصلا حال و حوصله ی سکس را ندارید (چون بدن تان تشنه است!) که همین مسئله میتواند باعث خشکی بیشتر واژن تان شود.

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید