11 نکته برای آنکه در قرار اول سنگ تمام بگذارید

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

متخصاصان روابط ما، به شما کمک میکنند شانستان را برای بدست آوردن قرار دوم به حداکثر برسانید!

 

رفتن بر سر قرار اول، چه حضوراً و چه به صورت مجازی، میتواند همچون راه رفتن بر روی طناب باریکی باشد. سعی میکنید اشتیاق خود را بروز دهید اما بیش از حد پررو نباشید؛ باهوش باشید اما از هوش خود فخر نفروشید، بانمک باشید اما نه بی‌ملاحظه، و خیلی چیزهای دیگر که باید همزمان به آنان توجه کنید. بطور مثال، فهمیدن اینکه چه حرفی بزنید، درحالیکه همان لحظه درگیر این فکرید که آیا تمام سس اسپاگتی را با موفقیت از محاسن خود پاک کرده‌اید یا خیر؟
تمام این فشارها از دلایلی هستند که بسیاری از مردان در قرار اول مضطرب میشوند و شانسشان برای بدست آوردن قرار دوم را از دست میدهند. شما نمیخواهید چنین شخصی باشید –همانطور که ما نمیخواهیم شما اینگونه باشید. بهمین دلیل است که با تعدادی از متخصصان حیطه‌ی روابط عاطفی صحبت کردیم تا توصیه‌های آنان را دریابیم، پیرامون آنکه چگونه ترس قرار اول را کاهش دهیم، بر لذت آن بیافزاییم و رسیدن شما به قرار شماره دو را شدیداً محتمل تر کنیم.

مکالمه را دوطرفه کنید
به گفته‌ی کارول لیبرمن (Carole Lieberman)، پزشک و نویسندۀ «دختران بد: چرا مردان دوستشان دارند و چگونه دختران خوب میتوانند راز آنان را کشف کنند» ( Bad Girls: Why Men Love Them & How Good Girls Can Learn Their Secrets)، شما باید درباره‌ی خودتان برای آنان صحبت کنید. اما مطمئن شوید که از طرف مقابل نیز سؤالاتی درباره‌ی دستاوردها و سرگرمی‌هایشان میپرسید. اگر تنها از خودتان صحبت کنید، اوضاع کمی بودار میشود؛ ممکن است اینطور به نظر برسد که شما فقط منتظر اتمام قرار هستید تا بتوانید ایشان را با خود به تختخواب ببرید!
اگر نمیدانید از کجا شروع کنید، شغلشان عموماً سوژه‌ی مطلوبی است.
آنچه بیشتر طرف مقابلتان را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد، مشاهده‌ی این امر است که شما مشتاق شنیدن حرف‌هایشان هستید. آنطور که موشومی گُش (Mushumi Ghose)، درمانگر جنسی تأیید شده اظهار میکند: “شنوندگی فعال بسیار اثربخش است. چه به صورت تکرار حرفی باشد که فکر میکنید شنیدید، چه درخواست روشن‌سازی و چه مطرح نمودن پرسش‌های متفکرانه”.
تیلور اسپارکس (Taylor Sparks)، تعلیم‌دهندۀ مسائل جنسی و مؤسس اُرگانیک لووِن (Organic Loven)، شما را به پرسیدن سؤال تشویق میکند، تا آنجا که سرانجام نقطه‌ی مشترکی پیدا کنید –و نیاز هم نیست که الزاماً یک علاقه‌ی همسان باشد. در واقع برعکس، میتواند پیرامون نفرت از چیزهای مشترک باشد! بطورمثال تیم یانکی‌ها (The Yankees)، سلتیک (Celtic)، کراس‌فیت (CrossFit)، یا وجود کشمش در سالاد سیب زمینی!

مراقب لامسه‌ی خود باشید
ممکن است تصور کنید لمس کردن آنان به اکرار در قرار اول، نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی شما به او باشد. اما اینچنین نیست. بنا به گفته‌ی متخصص روابط، آوریل ماسینی (April Masini) از وبسایت (AskApril.com)، آنچه در واقع با اینکار نشان میدهید، این است که در تمام قرارهای اول و با هرکس چنین رفتاری دارید. حسابی به او احساس خاص بودن میدهید، مگر نه؟
به گفته‌ی لیبرمن (Lieberman)، در قرار اول، دست‌زدن باید محدود، بطور طبیعی، دوستانه و گرم باشد؛ نه جنسی. به عبارت دیگر، این مشکلی ندارد که دست آنان را بگیرید تا برای خروج از ماشین کمکشان کنید. یا اینکه دستتان را بر کمرشان بنهید تا در میان انبوهی از جمعیت حاضر در رستوران هدایتشان کنید. اما دست خود را به دور گردن او حلقه نکنید و تمام مدت به سمت خود نزدیکشان نکنید! لمس کردن طبیعیست، اما افراط در آن، میتواند عجیب و نامطلوب باشد.

از الفاظ رکیک پرهیز کنید
برخی افراد ممکن است عاشق پسرهای بد باشند، اما فحاشی کردن مثل لات‌های سر کوچه و میدان شما را جذاب نمیکند! به گفته‌ی دکتر لیبرمن: “الفاظ رکیک خیلی زود از مد می‌افتند. به مرور اینطور بنظر می‌آید که شما برای “باحال” بودن سعی به چنین رفتاری دارید. شما هم‌اکنون نیز “باحال” هستید! نیاز نیست حتما فحش ناموسی بدهید تا این را ثابت کنید!
پس این عادت فحاشی را هم‌اکنون کنار بگذراید، اگر شده، هم بخاطر قرارهای اول آینده‌‌ی خودتان، هم برای مصاحبات کاری و همچنین تمام موقعیت‌های دیگری که به کوچه و خیابان محدود نمیشوند. بنا به بیانات دکتر لیبرمن، اینکار سخت‌تر است که بخواهید تنها برای چند ساعت از این عادت پرهیز کنید. پس بهتر است به کلی استفاده از چنین الفاظی را از دایره لغات روزانه‌ی خود حذف کنید!

در لحظه حاضر باشید
نیاز نیست همین الآن پیامک های خود را چک کنید؛ هرچقدر هم که دوستانتان مشغول خنده به ویدیوی تیک‌تاک (TikTok) جدیدی که در گروه فرستادند باشند. نادیده گرفتن حواسپرتی‌های محیط خارج، به طرف مقابل نشان میدهد که کاملاً محصور تجربه‌ی مشترکتان هستید و به آنان ارزش قائل میشوید.
این همچنین برای حال خودتان هم بهتر است که آرام باشید و از زمان مشترکتان در کنار هم لذت ببرید. گُش میگوید: “از وقتتان استفاده کنید. آرام باشید. قبل از هر صحبت مکث کنید. به حواس پنجگانه‌ی خود توجه کنید: بویایی، لامسه، بینایی، شنوایی و چشایی. قدر آنان را بدانید. گوش فرا دهید. نفس بگشید. جفت شما لایق لذت بردن از این لحظه در کنار یکدیگرید حتی اگر در انتهای راه مشخص شود که با هم مطابقت ندارید.”

هرگونه ذوق اضافی را کنار بگذارید
در قرار اول، دستپاچگی بعنوان شور و ذوق تلقی نمیشود، بلکه بعنوان اضطراب تعبیر میشود. این به گفته‌ی روانشناس، تریسی توماس (Tracy Thomas) است: “با اینکار شما این پیام را منتقل میکنید که با خودتان راحت نیستید، و نمیتوانید به اعصابتان سامان دهید”. به بیان دیگر، شما یک بی سروپای داغان و مضطرب بنظر خواهید رسید و او درنتیجه خود را مرخص میکند.
اگر میدانید که قرار است گیج و سردردگم شوید، قراری با یک حواسپرتی ترتیب دهید تا مطمئن شوید خودتان همیشه برای هدایت مکالمه سکّان را بدست نمیگیرید. تعدادی از گزینه‌های مطلوب برای دفع فشار عصبی میتوانند رفتن به یک نمایش یا کنسرت باشند. اگر قرار مجازی‌ای را نیز ترتیب میدهید، میتوانید یک فیلم یا سریال را در کنار هم ببینید. شما همچنان فرصت صحبت کردن پیدا میکنید، اما نه زیاد.

اگر پیشنهاد تقسیم صورت‌حساب را داد، قبول کنید
این همیشه حرکت مطلوبیست که برای حساب کردن پیش قدم شوید. اما اگر آنان میخواهند فیش را تقسیم کنند، نسبت به این ایده ذهنیت بازی داشته باشید. ما اکنون در جامعه‌ای زندگی میکنیم که در آن امکان داشتن روابط تساوی‌گرایانه وجود دارد! [ سخن مترجم: به استثنای جامعه‌ی خودمان، البته ]
اگر اعتراض کردند، میتوانید توضیح دهید که با دونگی حساب کردن در قرار بعدی مشکلی ندارید، اما چون قبول کردند که عصر خود را در کنار شما بگذرانند، مایلید به نشان قدردانی این قرار اول را خودتان حساب کنید. اگر باز هم بر تقسیم فاکتور اصرار داشتند، قبول کنید. بگذارید محدودیت‌هایی را که به آنان حس راحتی میدهد، اعمال کنند.
به گفته‌ی گُش: “مهم‌ترین چیز که باید در طول رابطه به خاطر بسپارید، چه قرار اول باشد چه صدم، این است که احترام را حفظ کنید”.

البسه برای دل بسه!
بر همه‌ی ما واجب است که برای رفتن بر سر قرار، آراسته به نظر برسیم. نیاز نیست افراط به خرج بدهید اما مطمئن باشید که به اصول پایبند خواهید بود: دوش گرفتن، اصلاح کردن و اسپری کردن اندکی ادکلن.
لباسی ساده و در عین حال پرداخته به تن کنید. مثل شلوار جین تیره، ژاکت ورزشی و کفش‌های راحتی. بدین ترتیب، شما بدون اینکه بنظر بیاید تلاش مفرط بخرج دادید، کاملاً آراسته به نظر خواهید آمد. این برای قرارهای مجازی هم صدق میکند! مهم نیست بر سر چگونه قراری میروید، اندکی تلاش تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

تمجید مؤدبانه‌ای را اذعان بدارید
اگر با تعریف از اینکه چقدر باسن مبارکشان در آن شلوار، محشر بنظر میرسد شروع کنید، آنچنان خرسند نخواهند شد. برعکس، بسرعت منزجر میشوند. تعریفات ظاهری لازم است با زیرکی ارائه شوند. در غیر اینصورت، عصرتان را به شکل اشتباهی شروع (یا تمام) میکنید.
به تعریف‌های خنثی‌تر بسنده کنید، مثل “امشب واقعاً زیبا شدی”. اگر طرف مقابل از تعریف‌هایی که مبتنی بر ظاهر هستند لذت نمیبرد، از لفظ محبوبی مثل “نمیتونم از شنیدن خنده‌هات سیر بشم” استفاده کنید. همه دوست دارند بدانند که مورد تمجید قرار میگیرند، اما لازم است به قدر کافی خودآگاه باشید تا لحن مناسب را به کار ببرید.

 

حس شوخ‌طبعی، بهترین دوست شماست
شوخی و خنده با شخص مورد قرار، بهترین راه برای آب کردن یخشان است. همه از مردان بانمک خوششان می‌آید. پس جَو را بانشاط و دلبرانه نگه دارید.
اینکار نباید زیاد هم سخت باشد. کافیست چیزی پیدا کنید که هردویتان بر آن توافق دارید. بطورمثال، جفتتان فکر میکنید سریال “توت‌فرنگی” (ّFrasier) کاملاً آبکی و چاخان است و یا اینکه چقدر “همیشه هوا آفتابیست” (It’s Always Sunny) را دوست دارید. در مورد این‌ها با هم شوخی کنید. یادتان باشد که این یک قرار است و لذت بردن از آن در کنار یکدیگر، بسیار حائز اهمیت است. این یک مصاحبه‌ی کاری نیست.

قرار مجازی؟ در کنار هم آشپزی کنید تا آن مهارت‌های آشپزخانه‌ای را به رخ بکشید!
این حقیقت بر کسی پوشیده نیست که قرارهای مجازی میتوانند معذب‌کننده باشند. با اینحال، کدام قرار اول هست که کسی را معذب نکند؟ از آشپزخانه برای آب کردن یخ استفاده کنید!
یکی از راه‌های جالب برای آنکه قرار مجازی اول برایتان هم رمانتیک و هم جذاب باشد، این است که بصورت جداگانه آشپزی کنید، اما در کنار هم. بر روی یک غذای ساده تصمیم بگیرید که جفتتان در حین تماس تصویری، میتوانید در آشپزخانه‌هایتان مشغول به پختش شوید. میتوانید همزمان دستورالعمل پخت را دنبال کنید. این به شما فرصتی میدهد که از طرف مقابل سؤالاتی درباره‌ی آنان بپرسید، آن هم درحالیکه خود را مشغول میکنید. این کار از وقوع سکوت‌های ناخوشایند جلوگیری میکند.
به حال و هوا برسید. تعدادی شمع روشن کنید و همزمان بنشینید و مشغول خوردن شوید. این روش دل‌انگیزی است برای آنکه حتی دورترین افراد نیز احساس نزدیکی کنند.

یادتان باشد که زمان خوشی را سپری کنید!
به گفته‌ی گُش: “اعمال فشار بر یک قرار با این هدف که به مسیر خاصی هدایتش کنید، لذتش را از آن سلب و به تکلیفی اجباری تبدیلش میکند. سعی کنید خوش باشید، بخندید و از وجود یکدیگر لذت ببرید. در کمترین حالت، شما میتوانید از این معامله، یک دوست خوب نصیب خود کنید!”

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید