25 واقعیت جالب در مورد واژن که هر زنی باید آنها را بداند

واژن

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

برای شروع این را بدانید که احتمالا واژن اصطلاح درستی برای توصیف آن چیزی که در ذهن تان دارید نیست.

واژن عضو شگفت انگیزی از بدن است ، از ظاهرش گرفته تا بو و حتی نحوه ی تغییر آن در گذر زمان. احتمالا واقعیت های زیادی در مورد واژن هست که تا بحال به گوش تان نخورده است ، برای همین با چند متخصص مصاحبه کردیم تا شما را با عجیب ترین و البته مهم ترین واقعیت هایی که هر زنی باید در مورد واژنش بداند آشنا کنیم.

این هم 25 واقعیت جالب در مورد واژن و والوا (ناحیه خارجی واژن) :

1.واژن و والوا (vulva) یکی نیستند

دکتر “دورت” و “هوگمن” محققان شرکت clue (نرم افزاری برای چرخه پریود) میگویند :‌”منظور از واژن کانال و مجرای عضلانی و انعطاف پذیری است که از دهانه ی رحم تا پرده بکارت (hymen) امتداد پیدا کرده است.” ولی در محاوره های روزمره معمولا منظور مردم از واژن همه ی بخش های آلت تناسلی زنان است ولی از نظر فنی به بخش های بیرونی و قابل مشاهده واژن مثل چوچوله ، خروجی مجرای ادراری ، لب های بیرونی (labia majora ) و داخلی (labia minora ) و استخوان عانه (pubic bone) “والوا” (vulva) گفته میشود.

2.لابیا (Labia یا همان لب های واژن ) هر کس شکل و اندازه ی متفاوتی دارد

خیلی از زنان نگران این هستند که والوا شان “نرمال” نیست ولی تعریف جامعه از “نرمال” شدیدا تحت تاثیر پورن قرار گرفته، چیزی که هیچوقت تصویر درستی از بدن یک زن سالم را نمایش نداده است. واقعیت این است که لابیا بیرونی (labia majora یا لب های بیرونی) و لابیا داخلی (labia minora یا لب های داخلی) هر زنی با بقیه متفاوت است. ظاهر لابیا چندین دسته بندی کلی دارد (که البته خود همین ها هم انواع مختلفی دارند) : لب های داخلی یا بیرونی نامتقارن ، لب های بیرونی خمیده (شبیه نعل اسب) ، لب های بیرونی آویزان ، لب های داخلی آویزان یا بیرون زده ، لب های کوچک و بسته ، لب های کوچک و باز.

3.والوا (vulva) هم میتواند رنگ های مختلفی داشته باشد

رنگ والوا (vulva) شما شاید با رنگ پوست بقیه بدن تان یکی نباشد و زنان معمولا رنگ والوا تیره تری دارند. یک لابیا نرمال میتواند طیف رنگ های مختلفی از صورتی و قرمز گرفته تا قهوه ای و کبود داشته باشد که همگی کاملا طبیعی هستند. هنگام برانگیختگی جریان خون به سمت واژن افزایش می یابد و رنگ لابیا (لب های واژن) به طور موقت تیره تر میشود.

4.چوچوله شما بزرگ تر از چیزی است که فکر میکنید

چوچوله فقط یک عضو کوچک و نخود شکل نیست که بالای لابیا minora ( لب های داخلی) قرار گرفته است. دکتر “وایز” متخصص عصب شناسی و سکس درمانی و نویسنده کتاب Why Good Sex Matters قبلا در مصاحبه اش با ما گفته بود : “اکثر چوچوله (حدود 80 درصد آن) در داخل بدن قرار دارد و اطراف واژن را احاطه کرده است. اگر بخش داخلی چوچوله را هم در نظر بگیرید طول کل چوچوله حدود 8.89 سانتی متر است که تقریبا با میانگین طول یک آلت تناسلی مردانه خوابیده و شل برابر است.”

5.چوچوله اشتراکات زیادی با آلت تناسلی مردانه دارد

دکتر “گربر” متخصص زنان و زایمان و استاد تنظیم خانواده دانشکده پزشکی Icahn در Mount Sinai میگوید : “چوچوله هم مثل آلت تناسلی مردانه به نوعی دارای پوست ختنه گاه ، فرنولوم (بافت حساس زیر سر آلت تناسلی مردانه ) و سری دایره ای شکل است.” با اینکه چوچوله از آلت تناسلی مردانه کوچک تر است ولی گیرنده های عصبی آن تقریبا دو برابر آلت تناسلی مردانه است (چوچوله حدود 8 هزار و آلت تناسلی مردانه حدود 4 هزار گیرنده عصبی دارد). چوچوله دارای بیشترین تراکم گیرنده های عصبی در بدن است.

6.پرده بکارت (hymen) معیاری برای باکره بودن نیست

پرده بکارت یک غشاء نازک مخاطی دور ورودی واژن است که همیشه به عنوان نشانه ای از “پاک” بودن زنان در نظر گرفته شده است. این مسئله واقعا مسخرس! طبق گفته ی سازمان جهانی بهداشت هیچ تستی ( حتی داشتن پرده بکارت دست نخورده) برای فهمیدن اینکه زنی قبلا سکس داشته یا نه وجود ندارد. پرده بکارت ممکن است به دلایل مختلفی مثل دوچرخه سواری یا ورزش کردن پاره شود و این یک اتفاق کاملا نرمال است.

7.همه ی زنان واژن ندارند و همه کسانی که واژن دارند لزوما زن نیستند

آلت تناسلی مساوی با جنسیت نیست. خیلی از کسانی که هویت خود را به عنوان یک زن می شناسند با واژن به دنیا نیامده اند و همچنین خیلی از کسانی که خود را به عنوان مرد معرفی میکنند واژن دارند و پریود میشوند.

8.هنگام برانگیختگی جنسی اندازه و شکل واژن میتواند تغییر کند

هنگام برانگیختگی جنسی طول واژن به طور متوسط بین 7 تا 10 سانتی متر افزایش پیدا میکند ، به این اتفاق اصطلاحا “چادر زدن واژن” هم گفته میشود که کاملا هم طبیعی است. البته به گفته ی دکتر “دورت” این افزایش طول میتواند کمتر یا بیشتر باشد. او میگوید :‌ “واژن هنگام برانگیختگی ریلکس تر و پهن تر شده و همچنین رحم به طرف بالا جمع شده و باعث تغییر موقعیت دهانه رحم میشود و به واژن این اجازه را میدهد تا افزایش طول پیدا کند.” اینکار به نوعی روش آماده شدن بدن برای دخول است.

9.واژن تان کاملا یکپارچه عمل نمیکند

تغییر شکلی که برای واژن اتفاق می افتد میتواند متغیر باشد ، در واقع حدود دو سوم بخش داخلی واژن کاملا متفاوت از یک سوم بخش خارجی آن عمل میکند. به گفته ی دکتر “دورت” و “هوگمن” فقط بخش داخلی واژن افزایش طول پیدا میکند.

10.هر واژنی بوی خاص خودش را دارد

هر زنی به خاطر رژیم غذایی ، جنس لباسی که میپوشد ، میزان ترشحات غددش ، سطح بهداشت و ترکیب خاص باکتری های بدنش بوی واژنش کمی با بقیه متفاوت است. بوی واژن تان ممکن است تغییر کند و یا بعد از ورزش کردن یا پریود شدن کمی ناخوشایند تر شود. اگر بعد از حمام کردن بوی واژن تان به حالت عادی اش برنگشت و یا بوی مشکوک و خاصی داشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است به عفونت مبتلا شده باشید.

11.خیلی از زنان با دخول واژنی به ارگاسم نمیرسند

تحقیق مهمی که در سال 2017 بر روی ارگاسم زنان انجام شد نشان میدهد که فقط 18 درصد زنان تنها با دخول به ارگاسم میرسند. به گفته ی اکثر زنان شرکت کننده در این تحقیق (بیش از 36 درصد) آنها برای رسیدن به ارگاسم به تحریک چوچوله نیاز دارند ، همچنین طبق گفته ی 36 درصد آنها تحریک چوچوله برای ارگاسم شان ضروری نیست ولی باعث میشود ارگاسم لذت بخش تری داشته باشند. دکتر “دورت” میگوید : “به زبان ساده برای اینکه شانس ارگاسم از طریق دخول را بالا ببرید بهتر است چوچوله را هم وارد بازی کنید، یادتان هست که چوچوله چقدر گیرنده ی عصبی دارد؟!”

12.ارگاسم میتواند باعث تسکین درد شود

دکتر “وایز” میگوید : ” تحریک جنسی و ارگاسم باعث ترشح مسکن های طبیعی بدن میشود.” هنگام ارگاسم موجی از اکسی توسین ( oxytocin ) در بدن ترشح میشود که باعث حس شادی و خوشحالی میشود و همچنین میتواند به تسکین هر دردی در بدن از آرتروز گرفته تا سردرد کمک کند. این هم یک دلیل دیگر برای اینکه از خودارضایی و سکس موقع پریودتان خجالت نکشید.

13.موهای زائدتان خیلی هم “زائد” و بی فایده نیستند

قبل از شیو کردن (یا لیزر کردن و اپیلاسیون) این را بدانید که موهای زائدتان در بدن تان نقشی دارند. دکتر “گربر” میگوید : “موهای ناحیه تناسلی به نوعی محافظ بافت های تناسلی تان بخصوص ناحیه ی حساس ورودی واژن هستند. همچنین موهای زائد به عنوان مانعی در مقابل سایش عمل میکنند.” شیو کردن میتواند باعث ایجاد زخم های ریزی در پوست شده و به طور موقت ریسک ابتلا به عفونت را بیشتر کند.”
مراکز وکس و اپیلاسیونی که بهداشت کاملا رعایت میکنند گزینه های خوبی هستند و حتی شاید از شیو کردن هم بهتر باشد.این نکته هم یادتان باشد که مصرف دارو هایی که حاوی “ایزوترتینوئین” (isotretinoin) هستند میتواند به راحتی باعث سوختگی پوست تان هنگام وکس کردن شود.

14.درست مثل موهای بدن ، موهای زائد هر کس با بقیه متفاوت است

موهای زائد هنگام بلوغ سر و کله شان پیدا میشود و کاملا نرمال هستند ، حالا ممکن است فقط روی والوا (ناحیه بیرونی واژن) رشد کنند و یا تا داخل ران ها یا پایین شکم تان هم ادامه پیدا کنند.موهای زائد میتوانند ضخیم یا نازک ، فرفری یا صاف باشند.
رنگ آنها هم متفاوت است و ممکن است با رنگ سایر موهای بدن تان یکی نباشد. ولی در نهایت آنها هم سفید میشوند!

15.خیس شدن واژن لزوما همیشه به معنی برانگیختگی جنسی نیست

وقتی واژن تان خیس میشود و روان کننده طبیعی خودش را ترشح میکند معمولا دلیل آن برانگیختگی جنسی شماست ولی برانگیختگی و خیس شدن میتوانند مستقل و بدون وابستگی به هم اتفاق بیفتند. دانشمندان از اصطلاح “نا همخوانی برانگیختگی” برای توصیف وضعیتی (که خیلی هم رایج است ) که در آن برانگیختگی فیزیکی و ذهنی با هم هماهنگ نیستند استفاده میکنند. برای مثال شاید پارتنرتان خیلی برایتان جذاب و تحریک کننده باشد ولی اصلا واژن تان خیس نشود ، این مسئله میتواند به دلایل مختلفی (شامل سن) اتفاق بیفتد. از طرفی هم شاید بدن تان به محرک اروتیک و سکسی ای واکنش نشان دهد که برای شما اصلا جذاب نیست. خلاصه اینکه واکنش واژن و خیسی آن گاهی اوقات دست شما نیست.

16.ترشحات واژن معمولا نرمال است ، ولی نه همیشه

به گفته ی دکتر “دورت” و ” هوگمن” کیفیت و کمیت مخاط دهانه رحمی که موقع پریود تان ترشح میشود میتواند متفاوت باشد که دلیل آن تغییرات هورمونی ای است که موقع آماده سازی بدن برای تخمک گذاری اتفاق می افتد. آنها میگویند : “ترشحات مخاط دهانه رحم در ابتدای “فاز فولیکولی” (حدودا در ابتدای چرخه ی پریود) سفید رنگ ، مات و خامه ای است و به مرور با نزدیک شدن به تخمک گذاری کمیت ، رطوبت و خیسی ، شفافیت و خاصیت کششی آن به مرور بیشتر میشود. مخاط دهانه رحم حدودا در روز تخمک گذاری به اوج ویژگی های باروری خود میرسد که دارای بافتی خیس ، شفاف و کشدار اشت(تا حدی که بین انگشت هایتان کش می آید).
اگر ترشحات تان ویژگی غیر عادی ای داشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید. دلیل این مسئله میتواند عفونت ، .واکنش آلرژیک یا حتی داروهایی که مصرف میکنید باشد. اگر بافت این مخاط تکه تکه ، کف دار و دارای بوی عجیب و زننده و یا رنگ غیر عادی (مثل سبز) بود حتما به یک متخصص مراجعه کنید. اگر علاوه بر تغییرات ترشحات تان دچار سوزش و خارش هم شده باشید احتمالا به عفونت مبتلا شده اید.

17. ph محیط واژن کاملا متعادل است

واژن دارای یک محیط اسیدی با سطح ph چهار و نیم است که این اجازه را به اسپرم میدهد تا موقع ورود به واژن در آن زنده بماند و شنا کند. استفاده از صابون میتواند “فلور” (محیطی طبیعی شامل انواع باکتری ها) طبیعی واژن را مختل کند و نتیجتا تعادل ph واژن را بهم بزند و باعث عفونت های قارچی شود. خلاصه اینکه از صابون فقط برای شستن لب های بیرونی واژن تان (در کل جایی که موهای زائد رشد میکنند) استفاده کنید و داخل واژن تان را بیخیال شوید.

18.واژن خودش را تمیز میکند

بافت واژن دارای غدد مختلفی است که برای تمیزی و روان کردن واژن مایعاتی را از خودشان ترشح میکنند. به همین دلیل دکتر “گربر” شدیدا مخالف دوش (douche) واژن است. او میگوید : ” دوش (douche) واژن عملا بی فایدست و حتی میتواند مضر هم باشد.” دوش (douche) به معنی تمیز کردن واژن با سرکه یا مایعی ضد عفونی کننده با کمک ابزار دوش است. اینکار با بهم زدن تعادل ph واژن و از بین بردن باکتری های مفید ریسک عفونت های واژنی و لگنی را افزایش میدهد. دکتر “گربر” میگوید : “تحقیقات نشان میدهد که دوش واژن با افزایش ریسک واژینوز باکتریایی (نوعی التهاب واژن) ، عفونت های التهابی لگن و حاملگی خارج رحمی (Ectopic pregnancy) مرتبط است.”

19.واژن شما تغییر میکند ، به خصوص بعد از زایمان

با در نظر گرفتن تغییراتی که بعد از زایمان برای واژن اتفاق می افتد کاملا طبیعی است که خیلی از زنان در مورد سکس بعد از زایمان سوالاتی داشته باشند. به گفته ی دکتر “دورت” و “هوگمن” از نظر آناتومی شاید ظاهر دهانه ی رحم مقداری تغییر کند (از نقطه به منحنی تبدیل شود) ولی باز هم بسته است و نقشش را به درستی ایفا میکند. با اینکه بافت واژن هنگام زایمان کش می آید ولی بعد از مدتی خود به خود به حالت قبلی اش بر میگردد.

20.بعد از زایمان واژن نیاز به استراحت دارد

چه زایمان طبیعی باشد و یا سزارین پزشکان پیشنهاد میکنند زنان تا شش هفته بعد از زایمان از دخول خودداری کنند تا واژن زمان کافی برای ترمیم داشته باشد.

21.تمرینات “کگل” واقعا موثر اند

دکتر “گربر” میگوید : “همه باید تمرینات “کگل” را انجام دهند ، به خصوص بعد از زایمان. البته بعد از تایید پزشک تان.” برای فعال کردن تمام عضلات او تکنیکی که استادش به او یاد داده را پیشنهاد میکند : “فرض کنید داخل آسانسور هستید و باید باد معده خارج کنید ولی دارید سعی میکنید جلویش را بگیرید. با اینکار شما تمام عضلات کف لگن تان را فعال میکنید.”

22.دهانه رحم و واژن تان ممکن است دچار پارگی شود

در طول زایمان پارگی اتفاق می افتد ، در واقعا اکثر زنانی که زایمان طبیعی دارند دچار پارگی دهانه رحم میشوند که اگر جدی باشد پزشک تان آن را بخیه میزد. خبر خوب این است که واژن در ترمیم خودش خیلی خوب عمل میکند و معمولا طی شش هفته بعد از زایمان تمام پارگی ها ترمیم میشوند.(در کمتر از 5 درصد مواقع زنان دچار پارگی های شدیدی میشوند که میتواند باعث بی اختیاری مثانه یا روده شود و نیاز به فیزیوتراپی عضلات کف لگن باشد).”

23.زاویه واژن تان 130 درجه است

تا حالا شده موقع گذاشتن تامپون حس کنید به دیوار میخورید؟ بله ، حس تان درست است. کانال و لوله واژن در زاویه ای در بدن قرار گرفته که برای گذاشتن تامپون به جای وارد کردن به جهت بالا و داخل سعی کنید تامپون را به سمت کمرتان وارد واژن تان کنید.

24.واژن (vagina) به معنی غلاف است

کلمه ی “vagina” (واژن) به قرن هفدهم بر میگردد و در لاتین به معنی “غلاف” است. منطقی است ، نه؟

25. برآمدگی ها (بعضی وقت ها) نرمال هستند

به خصوص اگر موهای واژن تان را شیو یا وکس میکنید گاهی اوقات مو در داخل پوست والوا رشد میکند (“مو برگشتی” یا “کیست مویی”) که اصلا مسئله مهمی نیست. همچنین ممکن است روی واژن تان جوش یا کیست های بی خطری هم به وجود بیاید. اگر برآمدگی ها بعد از چند روز از بین نرفتند و یا با خارش و سوزش همراه بودند بهتر است یک سری به پزشک زنان و زایمان بزنید.

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید