5 مورد جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت های جنسی

سکس

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

امیدوارم از قبل این را میدانستید که موثر ترین راه پیشگیری از عفونت های جنسی دوری از سکس محافظت نشده و بدون کاندوم است. ولی یکسری موارد کمتر شناخته شده ای هستند که میتوانند ریسک ابتلای شما به عفونت های جنسی را بیشتر کنند که باید از آنها مطلع باشید. اول این مسئله را روشن کنم که هیچ کدام از این موارد تاثیر خیلی زیاد و صد در صدی ای روی ابتلا شما به بیماری های جنسی ندارند ، پس اگر یکی از آنها شامل حالتان شد خیلی نگران نباشید. ولی هنوز هم دانستن این داده های تحقیقات علمی میتواند جالب باشد ، از طرفی هم تغییر یکسری از عادات فعلی تان برای کاهش ریسک ابتلا تان به بیماری های جنسی ضرری ندارد.

1.اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی

تحقیقی که اخیرا در مورد عفونت های جنسی انجام شده است نشان میدهد که اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی تا بیشتر از یک حدی احتمال ابتلا به عفونت های جنسی را دو برابر میکند و حتی انجام اینکار برای دوازده بار یا بیشتر در سال این احتمال را سه برابر میکند. البته این امکان هم وجود دارد که کسانی که بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های جنسی هستند احتمال کوتاه کردن، شیو کردن و وکس کردن موهای زائد شان بیشتر است. دکتر “گانتر” در مصاحبه اش با NPR گفته بود که اصلاح موهای زائد میتواند باعث پارگی پوست شود و راه بیشتری را برای انتقال عفونت های جنسی فراهم کند. پس اگر میخواهید موهای زائد ناحیه ی تناسلی تان را اصلاح کنید بهتر است اینکار را درست قبل از سکس انجام ندهید.

2.قبلا به عفونت های جنسی مبتلا شده بودید

متاسفانه ، طبق گفته ی کلینیک “Mayo” از بد روزگار اگر قبلا به عفونت جنسی مبتلا شده باشید احتمال ابتلاتان به عفونت های جنسی جدید بیشتر میشود. طبق گفته ی CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها) دلیل این مسئله این است که بعضی از عفونت های جنسی باعث زخم و پارگی پوست میشوند.

3. زیر 24 سال هستید

تقریبا نصف جمعیت بیست میلیونی که هر ساله در آمریکا به بیماری های جنسی مبتلا میشوند بین 15 تا 24 سال سن دارند.یکی از دلایل این مسئله میتواند این باشد که احتمال اینکه جوانان نکات سکس بی خطر و ایمن را رعایت کنند کمتر است و از طرفی هم معمولا تمایلی به آزمایش دادن ندارند ، همچنین به گفته ی CDC زنان جوان از نظر فیزیکی و جسمی آسیب پذیر تر هستند.

4.دوش (Douching) واژن

یکبار گفتم باز هم تکرار میکنم ، دوش واژن یک کار غیر ضروری و مضر است. یک تحقیق نشان میدهد که احتمال ابتلا به عفونت های جنسی در زنانی که به طور منظم دوش واژن انجام میدهند 84 درصد بیشتر از زنانی است که هیچ وقت اینکار را انجام نمی دهند. دوش واژن نه تنها باعث شسته شدن باکتری های مفید واژن تان میشود بلکه باکتری های مضر را هم به داخل واژن حرکت میدهد که میتواند باعث آلوده شدن رحم به سوزاک یا کلامیدیا شود و یا حتی باعث بیماری التهاب لگن شود. جداً میگم ، تنها چیزی که باید برای شستن واژن تان استفاده کنید یک صابون ملایم است.

5.از روان کننده استفاده نمی کنید

خشکی واژن میتواند باعث پارگی شود که نتیجتا راه را برای ورود عفونت های جنسی به بدن باز میکند.همچنین طبق گفته مرکز سلامت دانشگاه columbia استفاده نکردن از روان کننده احتمال پاره شدن کاندوم را بیشتر میکند. پس حتما از روان کننده استفاده کنید تا سکس ایمن تری داشته باشید.

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید