6 چیزی که مردان باید در مورد پریود بدانند

پریود

میزان پیشرفت در خواندن

فهرست مطالب

اگر قرار است با یک مرد (هم اتاقی ، پارتنر یا هرکس دیگری) زندگی کنید و با هم از دستشویی استفاده کنید بهتر است این لیست از نکات اساسی در مورد اتفاقی که ماهی یکبار برای بدنتان می افتد را به او بدهید. چون بدون یکم آموزش ممکن است سوالاتی از شما بپرسد که باعث تعجب شما و خجالت آنها شود. من هر سوالی که فکرش را بکنید از “اون چیه؟” (منظورش تامپون بود) ، “قرار است کل حمام را خونی کنی؟” تا “اگر خوب نشانه بگیری میتونی روی دیوار بپاشیش؟” را شنیده ام ، و متاسفانه فقط جوان های خام و بی تجربه نبودند که این سوالات را می پرسیدند.
البته شاید زندگی شما پر از مردانی بوده که کاملا پریود را میفهمند ولی بعضی ها از رئیس گرفته تا اعضای خانواده هنوز باورهای عجیب و غریبی در مورد اینکه چرخه ی ماهانه قاعدگی چیست و چگونه کار میکند دارند. باورهای اشتباه اساسی در مورد پریود بسیار شایع اند چون در جامعه و فرهنگ ما هنوز هم از حرف زدن آزادانه در مورد پریود میترسیم. پریود مثل جوک های “amy schumer” جنبه ی معذب کننده و جدی و کمی منزجر کننده دارد .مردم به خصوص مردان صحبت های بی پرده ای در مورد واقعیت های پریود دریافت نمیکنند چون در خیلی از فرهنگ ها هنوز تابوهایی در مورد زنانی که پریود میشوند وجود دارد که به آنها به چشم “ناپاک” و “نجس” نگاه میشود.
برای خیلی از ما پریود مسئله ی ناشناخته ای نیست ولی با اینحال بعضی از ما که از پریودهای خیلی دردناک و خونریزی زیاد رنج می بریم قطعا به فهم دقیق تر و توضیحات خاصه ی خودمان نیاز داریم.

همین امروز با یک مرد در مورد پریود حرف بزنید! این هم شش موردی که باید در مغزشان میخکوب شود :

-پریود مثل صحنه آسانسور خون فیلم “the shining” نیست

 

همین تیتر به اندازه کافی گویای همه چیز هست ولی بذارید بیشتر توضیح بدم. پریود فوران خون نیست که مثل وقتی که لوله آب باز میشه یک دفعه بیرون بریزد. همانطور که زنان میدانند فرآیند لخته شدن خون و دفع لایه درونی رحم به این معنی است که جریان و بافت خون در طول پنج تا هفت روز پریود به طور قابل ملاحظه ای با هم متفاوت است. یک پریود معمولی مثل مسدود شدن فلکه آتش نشانی نیست که فکر کنید اگر تامپون مان را در نیاریم قرار است منفجر شویم.

-پریود ما قرار نیست شبیه پریود دوست دخترهای سابق تان باشد.

 

مردهایی را میشناختم که کاملا با چرخه پریود دوست دخترشان آشنا بودند البته تا اینکه با او بهم زدند و دوست دختر جدیدی گرفتند و با پروسه ی پریود دوست دختر جدیدشان کاملا گیج شده بودند. مسئله این نیست که بعضی دخترها بیشتر غر میزنند بلکه درد و علائم پریود واقعا میتواند برای هر زنی متفاوت باشد. بعضی از زنان دچار کمر درد شدیدی میشوند ، بعضی نوک سینه شان سفت میشود و عده ای هم درد شکمی را تجربه میکنند که “اوسین بولت” را هم از پا میندازد.
پریود یک تجربه منحصر به فرد برای هر زن است که تحت تاثیر عواملی مثل سطح هورمون ها ، وزن ، داروهای مصرفی ، روش مورد استفاده برای پیش گیری از بارداری ، سن و… است. شرایط جدی و شدیدتر چه از نظر پزشکی یا هر چیز دیگری که فرد دچار آن است میتواند باعث پریودهای سنگین تر یا علائم وخیم تر شود. برای مثال مشکلات تیروئیدی جزو عوامل شایع تاثیر گذار بر پریود است. حدس زدن نوع پریودی که یک زن تجربه میکند فقط با نگاه کردن به او بازی ای است که همیشه بازنده ی آن هستید.

-اگر میخواهید برایمان مسکن بخرید بدانید که بعضی از آنها از بقیه بهتر عمل میکنند.

 

مسکن هایی که برای زنان موقع پریودشان میخرید باید از نوع خاصی به نام “دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)” باشد. دلیل این مسئله این است که درد پریود تا حدی شبیه درد مفاصل یا درد ناشی از جراحت است چون این نوع دردها به دلیل آزاد شدن “پروستاگلاندین” ناشی میشود (که البته در این موقعیت ها خیلی مفید است) که باعث التهاب و درد هایی از نوع تیر کشیدن در بدن میشود.
دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) حاوی “ایبوپروفن” و “آسپرین” هستند که با “پروستاگلاندین” که عامل درد پریود است مقابله میکنند. بعضی از زنان به NSAIDs آلرژی دارند ، پس قبل از خرید حتما در این مورد از دوست دخترتان سوال کنید.

-سندرم پیش از قاعدگی (PMS) واقعی است ولی باعث جنون ما نمیشود!

 

سندرم پیش از قاعدگی یک مسئله ی اثبات شده است ولی ارزش شوخی ها و طعنه های ضد زنی که سالها در مورد این موضوع گفته شده را ندارد. PMS هم مثل هر چیز دیگری برای هر زنی متفاوت است. طبق تحقیقات کلینیک Mayo منشاء PMS دو چیز است ، یکی تغییرات هورمونی در چرخه ی قاعدگی و دیگری تغییرات شیمیایی در مغز شامل تغییرات میزان “سروتونین”. تاثیر عامل دوم بر خلق و خو فقط در بعضی از زنان مشاهده شده است پس قاعدتا برای همه ی زنان صدق نمیکند.
جالب است بدانید مردان هم تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار میگیرند. مردان بعد از چهل سالگی ورژن یائسگی خودشان را تجربه میکنند و به مرور میزان “تستوسترون” شان کم میشود ، این اتفاق برای همه مردان نمی افتد ولی با اینحال مشکل نسبتا شایعی است. همچنین فرضیه ای در مورد “سندروم بد خلقی مردانه” وجود دارد که ادعا میکند مردان مانند پستانداران دیگر تغییرات خلق و خویی مربوط به خودشان را در طول چرخه ی جفت گیری تجربه میکنند. پس فقط ما زنان نیستیم که هورمونی و بد اخلاق میشویم!

-تامپون باعث از دست دادن بکارت مان نمیشود.

 

این باور غلط بین خود زنان هم شایع است که دلیل آن به فهم نادرست از غشاء درون واژن فرد باکره (پرده بکارت) برمیگردد. خیلی ها فکر میکنند پرده بکارت (hymen) مثل حباب است که به محض ضربه خوردن با جسم محکمی مثل آلت تناسلی ، تامپون یا هر چیز دیگری ترک میخورد یا پاره میشود. واقعیت این است که اولا ضخامت پرده بکارت در زنان به شدت با هم متفاوت است و دوما بافت پرده بکارت بیشتر شبیه کاغذ سوراخ سوراخ شده است.
پرده بکارت قابلیت کشش پذیری زیادی دارد و در خیلی از زنان به مرور زمان پارگی های بزرگ و بزرگ تری پیدا میکند ، این اتفاق گاهی در چندین نواحی مختلف پرده بکارت اتفاق می افتد که باعث میشود پرده بکارت به طور عجیبی شبیه موم کندو عسل شود! تامپون ها طوری طراحی نشده اند که باعث پارگی پرده بکارت شوند ، مطمئن باشید چه پرده بکارت داشته باشید یا نه پریود راهش را به بیرون واژن پیدا میکند. شما تنها زمانی میتوانید بکارت تان را از دست دهید که سکس داشته باشید ، والسلام.

-سکس پریود عالی است ، به شرطی که خودمان بخواهیم

 

سکس در دوران پریود نه تنها امکان پذیره بلکه میتواند فوق العاده باشد ( یادتان باشد که امکان حاملگی وجود دارد پس حتما از کاندوم استفاده کنید). مشکل اصلی خیلی از زنان با سکس در زمان پریود بحث خون نیست بلکه افزایش حساسیت واژن و نواحی اطراف آن به دلیل چرخه ی قاعدگی است.
در میز گردی که در مجله the frisky برگزار شد به چندین مورد از فواید سکس در زمان پریود مثل روان تر بودن واژن و برانگیختگی بیشتر اشاره شد ، جالب اینکه طبق گفته آنها حساسیت بیشتر واژن در زمان پریود را میتوان به عنوان یک نکته مثبت در نظر گرفت چون رسیدن به ارگاسم (واژنی ، چوچوله ای و…) را برای زنان راحت تر میکند. راستش را بخواهید یک چیزی هست که نمیشود به خاطر ارگاسم بیشتر بد بودن آن را توجیه کرد و آن زمانی است که کسی موقع دخول بتواند به دهانه رحم ضربه بزند (ارگاسم دهانه رحم) ، با اینکار احتمالا گیم اور می شوید ، پس مراقب باشید.

در آخر هم آقایان یادتان باشد که علم ، قدرت است!

 

 

Twitter
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، از متخصصین مشاوره بگیرید.

دیدگاه خود را درج کنید